Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Nga se vdiq Aleksandri i Madh prej Sun 18 Mar 2012, 13:34

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Sipas një studimi shkencor, që ka si qëllim zgjidhjen e mistereve lidhur me mite të ndryshme të antikitetit , një bakter toksik tejet i rrezikshëm i cili gjendej me bollëk në lumin e Stigës, mendohet të ketë qenë helmi që sipas legjendës vrau Aleksandrin e Madh.
Hulumtimi në fjalë, riekzaminon referencat e lashta filologjike lidhur me helmin e Stigës nën prizmën e gjeologjisë dhe toksikologjisë bashkëkohore.
Sipas kërkimit, toksiciteti i lumit rrjedhon nga mikrobi calicheamicin që vjen nga grupi i organizmave Micromonospora Echinospora. Lumi i Sigës, gjatë mitologjisë së lashtë greke, ishte Porta e Botës së Poshtme madje thuhet se zotat bënin betimet e shenjta në ujërat e tij.
Sipas poetit të madh Grek të shek. VIII p.e.r., Hesiodit në rast se Zotat shkelnin betimet e tyre, Kryezoti, pra Zeusi, i detyronte të pinin ujë nga lumi, kështu, për shkak të helmit që ai përmbante nuk do mund të flisnin, lëviznin akoma dhe të merrnin frymë për plot një vit.
Gjithashtu, sipas një referimi tjetër, uji i lumit të Stigës mund të treste sende prej kristali, qeramike akoma dhe prej bakri.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Nga se vdiq Aleksandri i Madh prej Sun 18 Mar 2012, 14:10

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
AMAN KU E GJETE KETE INFO????

3 Re: Nga se vdiq Aleksandri i Madh prej Sun 18 Mar 2012, 14:12

Vizitor

avatar
Vizitor
Me sa di vdiq nga nje helmim nqs s gabohem.

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons