Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Keni nje sekret? Thuajeni me baktere… prej Sun 18 Mar 2012, 13:07

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Te gjithe mund te behemi 007,sepse ekziston nje menyre per te derguar mesazhe te kodifikuara.Thirret SPAM, kjo dergese ”e gjalle e padukeshme” e krijuar nga nje ekip shkenctaresh te Universitetit Tufts ne pergjigje te nje sfide te lancuar nga DARPA,Agjensia e Mbrojtjes se USA-s,qe eshte e zene me kerkime te avancuara.


Rezulttati eshte nje aplikim ne spiunazh(per momentin paqesore dhe pothuaj qesharake)te instrumenteve te luftes baktereologjike. ..


Shkencetaret kane modifikuar gjenetikisht shtate grupe te bakterit Esheli Coli,ne menyre qe te behen fluorescenti kur arrin nje substanc speciale.Per te ”shkruar” nje mesazh te kodifikuar nevojitet nje koloni bakteriesh ne rrath mbi nje flete te holle e te bute pergameni ku te vendosen siper saj me nje piskatore apo me nje kruajtse dhembesh.


Kur e merr,destinatori shtyp fleten e pergamenit mbi nje pjate Petri,ku kolonia e bakterieve mund te riprodhohet,.?shtohet reagenti (tek Tufts kane perdorur ampicillina) dhe rrathet e bakterieve shfaqen te dukshem per syte tane,duke zbuluar mesazhin.


Me nje tjeter modifikim gjenetik,mund te merrni baktere qe humbasin ngjyren e tyre pas nje kohe te caktuar

,në mënyrë që mesazhi do vetë shkaterrohet. Rrathet me ngjyre lexohen ne cifte ? Çdo palë paraqet një karakter, për një total prej 49 (7×7) kombinime që mbulojnë të gjithë alfabetin, numrat nga 0 – 9 dhe disa simbole te tjera elementare. Fuqia e sistemit – nuk përfshin përdorimin e teknologjisë – është edhe dobësia e saj.“Te punosh me shishe bakteriesh dhe me kruajtse dhembesh, kerkon një kohë të gjatë”, thotë udhëheqësi i hulumtimit, David Walt, i cili shpreson se mund të vihet në pune një version i “shtypshëm”.Edituar për herë të fundit nga $EB@$TJ@N në Sun 18 Mar 2012, 13:16, edituar 1 herë gjithsej


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Keni nje sekret? Thuajeni me baktere… prej Sun 18 Mar 2012, 13:08

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
uau se kisha lexuar kete material info

3 Re: Keni nje sekret? Thuajeni me baktere… prej Sun 18 Mar 2012, 13:16

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
po esht ene faqe qe nuk lejojn kopjimin kjo, po F12 nuk pyet per ato programet qe ve ata ahahhah


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

4 Re: Keni nje sekret? Thuajeni me baktere… prej Sun 18 Mar 2012, 13:17

Infinit

avatar
Princeshe
Princeshe
@$EB@$TJ@N shkruajti:po esht ene faqe qe nuk lejojn kopjimin kjo, po F12 nuk pyet per ato programet qe ve ata ahahhah
po sapo e provova dicka te tille

5 Re: Keni nje sekret? Thuajeni me baktere… prej Sun 18 Mar 2012, 13:18

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
hahah eshte fiks fare F12 per te vjedhur matriale, qe kan program qe nuk lejojn kopjumin hahah aose per te vjedhur kode per forumin ahahhah


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons