Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si te mbrojme webin ton nga sulmet prej Fri 16 Mar 2012, 23:23

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shumica e teknikave te hacking,synojn md5-hash e passwordit pra synojn te sulmojn passwordin e administratorit dhe ne kete menyre
tentojn te hyjn ne CP[Control Panel].
Md5 esthe nje algoritem kriptografik dhe ta crakosh duhet vertet shume, por nji metod me e thjesht per krakimin e e passwordeve eshte
ai i matching , me ane te rainbow tables i cili eshte nje sistem qe
krahason hashe te ndryshme me njeri-tjetrin duke nxjerr ne fund passwordin...
Disa webe qe perdorin kete sistem jane edhe

http://passcracking.com/
http://www.milw0rm.com/cracker
http://md5.cryptobitch.de/

Apo edhe me i njohuri

http://md5.rednoize.com/

PS.Mos postoni webe per te krakuar passworde KETU pasi eshte teme tjeter!
Kjo ishte sa per shembull

Pra te gjithe keto webe perdorin kete teknik, e vertet eshte edheù
teknika e brute force pra per te fircuar passwordin por nuk dihet
kurre se kur mund te mbaroj...
Ok, jemi tek Patch & Fixing keshtu qe po japim zgjidhjen e ketij problemi pra se si ta mbrojme passwordin tone nga keto sulme.
Kjo teknik per mbrojtjen e passwordit quhet Salting
e cila i shton nje string / simbol hasc-passwordit dhe ne kete menyre e ben te pamundur krahasimin e hascit tuaj me te tjere.
Ja dhe scripti

PHP Code:
1.
2.

3.
/* Perkufizojm SALT */
4.
define('SALT', 'yuppydoo');
5.

6.
/* Passwordi kriptografik */
7.
$Passwordi_kriptografik=md5(SALT.$_POST['password']);
8.

9.
?>
Nderkohe duhet marre parasysh qe kur kemi per te identifikuar anetarin\userin duhet te marrim parasysh kete zgjidhje...

PHP Code:
1.
2.

3.
if (md5(SALT.$_POST['password'])==$Passwordi i Kriptuar) {
4.
/* i loguar */
5.
} else {
6.
/* jo i loguar */
7.
}
8.

9.
?>
Ja tani e kemi webin e sigurum nga random Attackers


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons