Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Disa shkaqe pse ngec Pc... prej Fri 16 Mar 2012, 22:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ju ka ndodhur qe papritur kompjuteri tju ngece? Figura ngrin, mausi nuk punon, tastjera nuk punon, alt+ctrl+del nuk punon.
Dhe kjo ju ka detyruar ta fikni kompjuterin dhe rindizni prape.
Sa me shume te jete i ngarkuar kompjuteri me programe dhe skedare aq me e veshtire eshte te gjesh se kush pikerisht e shkakton ngrirjen e figures. E kam investiguar per nje kohe te gjate kete problem dhe po permend ketu disa shkaqe kryesore.

1. Trojane viruse kode malicioze (no koment).

2. Per nje kohe te gjate kompjuterit nuk i eshte bere skanim i diskut driverit C per fajlla te korruptuara si dhe nuk i eshte bere defragmentarizim.

3. Mungesa ne kompjuter e nje sistemi programi Firewall, ose perdorimi i tij keq si dhe konfiguracion i opsioneve gabim.

4. Nuk jane kontrolluar driverat e windowsit nese kane nevoje per update po ashtu edhe driverat e aksesoreve printer skaner dixhital kamera etj.

5. Perdorimi pa kujdes i pastruesave te regjistrit si spybot, regjistry cleaner, JV16 power tools duke bere pastrim pa kokecarje automatik dhe te pakontrolluar mire te skedareve qe do te hiqen.

6. Programe spiune qe kane penetruar ne kompjuter pa dijenine tuaj.

7. Pastrimi i driverit c manual (me maus) i skedareve te" tepert" dhe qe nuk duhen dhe qe heqja e ketyre skedareve behet shkak per destabilizimin e sistemit dhe krijon ngrirje te ekranit mosfunksion te mausit dhe tastjeres.

8. Nje pjese e serviseve qe funksionojne ne background si ato te programeve qe keni installuar vete ashtu dhe ato te mikrososftit mund te bien ne konflikt me programe te vecanta ose drivera te aksesoreve.

9. Memorja RAM e paafte te perballoje ngarkesen e programeve (shume ikona ne sistem tray aty ku eshte ora si dhe shume aplikacione te hapura ne windows). Si pasoje ajo vjen nje moment ska rezerva te lira. Rekomandohet upgrade duke blere modul memorjeje shtese i te njejtit tip dhe marke si ajo qe keni instaluar per te shtuar kapacitetet ne ram si dhe instalim i ndonje programi si rampage qe rigjeneron sektor te lire memorjeje.

10. Instalimi i programe Beta te cdo lloji i parekomandushem dhe me pasoja per nxjerrje mesazhesh gabimi dhe ngecje te kompjuterit.

11. Mania per te instaluar programe sa me te medhenj mbi 8 MB ku per keto lloj programesh gjithnje ka te ngjare te kene difekte per vete arsyen e thjeshte te volumit ne kod dhe mundesite ne gabime ne kod jane me te medhaja dhe e dyta programet e medhaja shtojne shume celsa ne regjistrin e kompjuterit dhe mund te behen shkak ketu jo vetem per ngadalsi te kompjuterit po edhe per ngecje(kujtoni per nje moment programin super te mufatur Real Player.

12. Mos berja update e shume programeve qe keni te instaluara. Kjo mund te kontrollohet automatikisht nepermjet sistemit Catch Up nga Download.com ku mund te skanoni komjuterin per te pare cilat programe kerkojne update.

13. Eshte per te ardhur keq po eshte fakt qe ngecja dhe bllokimi i kompjuterit vjen si shkak edhe nga efektet negative te shkaktuara nga
Windows Pack SP 1 dhe SP1 a ashtu si dhe nga vete IE 6 ose 7 update.

14. Ngecja e kompjuterit mund te shkaktohet edhe nga pjese te kompjuterit hardwera qe nuk jane shume kompatibel me tipin e kompjuterit qe keni dhe sistemin e operimit si psh Video Kartat Sistemet dixhital kamera ose video.

15. Mbinxehja e procesorit. Mund te kete edhe shume shkaqe te tjera dhe sic del gjetja e shkakutse kush e ngec kompjuterin eshte e veshtire dhe kerkon shume kohe ti kontrollosh nje nga nje.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons