Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ngjarja ka ndodhur më 22 shkurt, pranverën e 1803 në Japoni.
Në bregdetin Hara-yadori në terrenin e Ogasawara Etchuu-no-kami, një anije e çuditshme dukej në thellësi.
Disa peshkatare u qasën pran saj me varkat e tyre të vogla dhe më pas e nxorën në breg.
Sipas artikullit (historisë së ngjarjes), anija ishte rrumbullakët dhe ngjante me një lloj kutie (Ku-Hako) që përdoret për të djegur temjan.
Dimensionet e saj, ishin mbi 3 metra.
Në pjesën e sipërme të anijes, kishte dritare prej xhami (të kristalta) në stil rrjete, ndërsa pjesa e poshtme ishte e hekurt dhe shumë e fortë.
Duke vështruar nga dritaret prej xhami, peshkatarët panë në brendësi të anijes një femër të vdekur me karakteristika të çuditshme.
Flokët e saj ishin të kuqe me tufa të bardha (refleksione), ndërsa fytyra e saj ishte ngjyrë rozë.
Tek gjendej e shtirë e pa jetë, ajo mbante një kuti katrore, rreth 60 cm, ndërsa pranë saj ishte një shishe 3.5 litrash dhe dy pjesë të një majaje të panjohur.
Peshkatarët, pas këtij takimi kaq të mistershëm, të bazuar në dijet e tyre rreth legjendave të hershme të asaj epoke shkruan: “Kjo femër mund të jetë vajza e një mbreti i një vendi tjetër e cila mund të ketë dashuruar një burrë tjetër pas martesës së saj dhe u dënua me një ritual vdekjeje. Meqenëse ishte princeshë, ajo u vendos në këtë anije dhe ju fal fatit të detit, nëse do të shpëtonte përfundimisht.

Nëse ky version është i saktë, atëherë brenda në kutinë katrore (anije) duhet të jetë dhe koka e prerë e të dashurit të saj”.
Specialistët dhe shumë shkencëtar, si dhe shumë teoriciene e konsiderojnë kutine katrore si anije jashtëtokësore, pasi përveç ngjashmërisë me fotografite dhe me disqet e vetë UFO-t, në dorëshkrimet e shpëtuara nga peshkatarët të aso kohe, janë skicuar dhe simbolet e çuditshme të anijes.
Përkundrazi, arkeologët bëjnë fjalë për simbole të panjohur të folklorit Japonez.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons