Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Vetëm 16 vjeç dhe flet ... 20 gjuhë të huaja

Timothy Doner, një djalosh vetëm 16 vjeç, mund të konsiderohet si një fenomen i vërtetë. Amerikan, me origjinë hebreje, në një moshë kaq të re, ai flet mëse 20 gjuhë të huaja. Gjithçka, falë internetit ...

Pak vite më parë, ai nisi mësimin e hebraishtes. Pastaj, u ndje i tërhequr nga arabishtja. Duke synuar më tej, mësimin e gjuhës perse, ruse, italiane, indoneziane, hindu, turke, kurde, holandishte, kroatishte, gjermanishte etj.

E tërë kjo, duke u vetë-mësuar, përmes librit përkatës të gramatikës dhe aplikimeve të kartave flash në iPhone.

Përparimi për çdo gjuhë vinte përmes faqeve të internetit. Një ditë ai e bëri një video të vetën duke folur në gjuhën arabe dhe e shkarkoi atë në YouTube, me titra në anglisht. Përgjigjia ishte entuziaste, sidomos nga njerëzit në Lindjen e Mesme që e kontaktuan atë.

Më tej, ai vijoi në këtë mënyrë, duke thyer rekorde komunikimesh në gjuhë të huaja përmes internetit.

Një fenomen ky, i cili ishte objekt i kuriozitetit, së paku nga shekulli i 19-të, kur u tha se kardinali Joseph Bologna Mezzofanti kishte mësuar më shumë se 50 gjuhë.

Debati mbetet i hapur mbi faktin nëse aftësia për të qenë një poliglot është e lindur, apo fitohet gjatë jetës


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons