Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Itali, gjendet vepra e fshehur e Da Vinçit prej Tue 13 Mar 2012, 21:50

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Disa kërkues në Itali deklarojnë se mund të kenë zbuluar gjurmë të një vepre të Leonardo da Vinçit, e fshehur në një afresk fiorentinas.

Dyshimet bënë që kërkuesit të bënin disa shpime në veprën Beteja e Marcianos të Giorgio Vasari-t, në Palazzo Vecchio, ku u gjetën pigmente të zeza të përdorura në portretin e Mona Lizës.

“Këto të dhëna janë shumë inkurajuese”, deklaroi drejtuesi i projektit, Maurizio Seracini, ndonëse historianët italianë pranuan në një konferencë për shtyp se kërkimi i tyre nuk ishte përfundimtar. Ata shtuan se analiza të tjera kimike duhet të kryhen.

“Edhe pse ne jemi ende në fazat paraprake të kërkimit dhe ka ende shumë punë për të bërë për të zgjidhur këtë mister, provat e gjetura sugjerojnë se ne jemi duke kërkuar në vendin e duhur”, deklaroi Seracini, që punon në Universitetin e Kalifornisë në San Diego.

Kërkimet zbuluan gjithashtu vernik të kuq dhe pigment kaf në murin e fshehur. Kërkimet kanë shkaktuar shumë polemika, me disa ekspertë arti që do të firmosin një peticion për të ndalur kërkimet, me pretendimin se shpimi i murit po dëmton punën e Vasarit.

Tomaso Montanari, një historian arti që ka drejtuar fushatën kundër kërkimeve, ka deklaruar se nuk e konsideron burimin e zbulimeve të besueshëm.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons