Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Edhe sa gjate do jetoje planeti yne prej Sun 11 Mar 2012, 22:55

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shumica e njerezve jane te shqetesuar persa i perket rezervave te energjive qe na kane mbetur por sic tregohet edhe ne grafik ky eshte problemi me i vogel qe ne kemi. Problemi kryesor per te cilin te gjithe jemi te shqetesuar jane materialet qe ne perdorim per te bere gjera te ndryshme.


Energjia mund te shfrytezohet nga burime te pashtershme si dielli , era apo edhe deti. Por nderkaq eshte vene re dukshem se ne planetin Toke ndodhet nje sasi e limituar e elementeve -dhe c’eshte me e keqja- sjellja e ketyre materialeve nga planete te tjere do te provonte joprakticitetin tone me teknologjine e fundit(dhe teknologjine qe do te perdoret shekullin e ardhshem)
Nderkohe qe bakri i cili gjendet kudo perreth nesh,do te zhduket brenda 61 viteve ; antinomi -i perdorur gjeresisht per barnat mjekesore-do te soset per 20 vjet;nderkohe qe indiumi, rodiumi,platini dhe argjendi -te cilet jane te pranishem ne shume pajisje thelbesore te konsumit elektronik, s’do te mund t’i gjejme edhe per nje kohe shume te gjate. Keto gjykime jane te vlefshme vetem nese ne do te mund te manaxhonim te konsumonim gjysmen e asaj qe konsumojme sot.
Ne dhe femijet tane do te kemi vertet veshtiresi ne cuarjen e botes perpara nese nuk rrisim ritmin e riciklimit. Vetem nese nuk ndodh ndonje gje e jashtezakonshme si Hadron Collider qe te na shpjere ne dimensione dhe permasa te tjera apo te shkaterrohemi nga ndonje asteroid si Apophis obliterating apo cuarja nga dhomat e nendheshme e mumjeve te nazisteve dhe te na beje copa proshute te tereve.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons