Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si te bej nje faqe interneti? prej Sun 11 Mar 2012, 22:38

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Ka shume menyra per te krijuar nje faqe interneti dhe kjo varet nga njohurite qe keni ju per sa i perket gjuheve te programimit. Menyra me e thjeshte per te krijuar nje faqe interneti pa ia pasur haberin fare gjuheve te programimit si HTML, PHP, ASP etj eshte te krijosh nje BLOG.


Cfare eshte nje BLOG?
Nje blog (perqendrim i termave “WEB dhe LOG”) eshte nje faqe interneti e mirembajtur nga nje individ qe vazhdimisht publikon ne te informacione te ndryshme ne formen e tekstit, fotografive dhe videove. Ne pergjithesi informacionet e futura shfaqen sipas rendit kronologjik. Fjala “Blog” mund te perdoret dhe si folje me kuptimin mirembaj dhe shtoj informacion ne nje blog.

Blogu eshte nje nga menyrat me te perhapura te ndertimit te faqeve te internetit sot, kjo per vete faktin se menyra e krijimit te blogut dhe mirmbajtja e tyre eshte shume e thjeshte dhe mund te behet dhe nga persona qe skane shume njohuri nga gjuhet e programimit te faqeve te internetit.
Si mund te hap nje blog personal falas?
Kjo varet nese doni te keni nje blog personal falas apo te paguani nje tarife mujore per mirembajtjen dhe hostimin e tij.
Nqs doni te krijoni nje blog personal falas ka shume kompani te fuqishme ne internet qe mund tua hostojne blogun falas dhe tju japin nje domain falas.
Per ata qe nuk e dine:
Domain: eshte emri i faqes tuaj me te cilen njerzit do ju kerkojne ne internet si psh yahoo.com ose google.com
Vete fjala yahoo eshte domaini dhe ky domain ka nje tarife mujore per ta patur tendin. Pra nqs ti do te blesh nje domain si zbavitje.com duhet te paguash nje tarife mujore qe varjon nga 7-13$ ne vit. Disa nga faqet ku mund te blesh nje domain jane:namecheap.com, godaddy.com, dotster.com, dynadot.com, moniker.com
une personalisht preferoj godaddy.com se me ane te kuponave mund ti blesh domainet per 7.15 $ ne muaj.
Host: eshte vendi ne internet ku do te ngarkohet faqja juaj. Host-i ne vetvete eshte nje server ose kompjuter i cili rri 24 ore ne pune per te bere te mundur qe faqja juaj te shikohet nga te gjithe ne cdo ore te dites. Disa nga hostet me te mire jane Hostgator.com, Bluehost.com, hostmonster.com, lunarpages.com, ixwebhosting.com nga eksperienca ime dhe e shokeve te mi hostgator.com eshte nje nga me te miret.

Le ta nisim atje ku e lame, disa nga kompanite qe ju japin mundesine te hostimit te blogut falas dhe ju japin dhe nje domain ose me sakte nje subdomain falas jane: Blogger.com, WordPress.com, thoughts.com. Ju mund te hapni faqen tuaj te pare thjesht duke hapur nje llogari ne njeren nga keto faqe te fuqishme dhe te zgjidhni nje domain falas. Me te thjeshtet per tu perdorur jane blogger (nje sherbim i ofruar nga google.com) dhe wordpress. Tek keto platforma ju nuk keni nevoje te paguani as host as domain. Domaini qe do mund te zini tek keto sherbime do te jete ne formen, faqjaime.blogsopot.com ose faqjaime.wordpress.com e meta e ketyre domaineve eshte se jane pak te veshtira per tu mbajtur mend. Megjithate ekziston dhe alternativa tjeter qe ta blini vete domainin dhe ta hostoni tek blogger.com ose tek wordpress.com, e meta e wordpress.com eshte se kerkon te paguani 17 dollare ne vit per ta mbajtur domainin tek hosti i tyre kjo nuk eshte ndonje shifer shume e larte kur mendon se nje host normal kushton nga 6-10 $ ne muaj dhe se platforma qe ofron wordpress eshte shume e lehte per tu perdorur. Nje disavantazh tjeter i wordpress.com eshte se nuk ju lejon te vendosni reklama si google adsense etj. Megjithate keto jane alternativa shume ekonomike nqs ju doni te beni nje faqe per shkollen, biznesin apo nje blog personal cfaredo.


Si mund te hap nje blog personal me pagese?
Nqs ju nuk e keni problem per disa dollare ne muaj atehere alternativa me e mire eshte te blini nje host vete dhe nje domain dhe te ngarkoni atje nje script ose platforme blogu te cilat ofrohen falas nga kompani te ndryshme. Platformat me te perdorshme jane: WordPress.org, S9y.org, textpattern.com, movabletype.org, lifetype.net, flatpress.org, loudblog.com te gjitha jane shume te mira dhe shume te thjeshta per tu perdorur mjafton te kesh pak intuite ne perdorimin e faqeve te internetit dhe te dish pak anglisht. Te mirat e blogjeve me domain te vertete dhe me host me pagese jane te shumta psh: emri i blogut tuaj mund te mbahet mend kollaj sepse nuk do te kete prapashtesa si blogspot.com ose wordpress.com po do te jete thjesht www.zbavitje.com ose www.faqjaime.com, templatet ose ana vizuale jane me te modifikueshme dhe ka shume tema qe ofrohen falas nga keto sherbime per ti dhene blogut tuaj nje pamje te vecante nga te tjerat. Gjithashtu ju mund te beni faqen tuaj shume te modifikime dhe te personalizueshme duke i shtuar sherbime te ndryshme me ante te plugin-eve qe ofrohen perseri falas nga po keto platforma.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons