Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Shpesh është thënë se bombat e përfshira në arsenalit e botës do të ishin më se te mjaftueshme për të shkatërruar Tokën. Por sa mund të konsiderohet reale nje deklarim i tille?

Le të fillojmë,-duke thënë se aktualisht (që nga viti 2000) janë pak a shume rreth 30.000 bomba atomike në te gjithe planetin tonë,ndoshta numri do të jetë i reduktuar me 30-50% në dekadën e mepaseshme.

Përpara fillimit të çarmatimit bërthamor, numri i bombave të pashpërthyera ishte rreth 70,000 (1985), dhe ky numër po e marrim si masë për përcaktimin e fuqisë shkatërruese të stoqeve te armëve bërthamore në mbarë botën.

Eshte e nevojshme të bëhet dallimi në mes të tre efekteve kryesore të shpërthimeve atomike, me shkatërrimin e shkaktuar nga 1-vala e goditjes dhe e të nxehtit,2- rrezatimi lëshuar në mjedis, dhe 3- dimri i mundshme bërthamore. Ajo qe gjithashtu duhet të theksohet eshte se duhet te bëjnë dallimin midis shkatërrimit te planetit tonë dhe zhdukjes e njerëzimit.


Ne se flasim per nje shkaterrim total te paster, 70.000 bomba atomike nuk janë të mjaftueshme për të shkatërruar planetin. Me to mund te shkatërrohet pothuajse 1% e zonave të banuara të planetit (ose 18 milion km katror,nga 150 milion kilometra katror që eshte sipërfaqe totale e tokës), një zonë që mund te shkaktojë miliona dhe miliona viktima, por sigurisht jo të mjaftueshme për të shkatërruar tokën.

Bombat ''Car'' te sovjetikeve, më te fuqishmet qe kane shpërthyer ndonjëherë në historinë e testeve bërthamore, kane një kapacitet prej rreth 50 megaton.

Shkatërrimi i plotë nga keto boba(Car) ndodh brenda një rrezeje prej rreth 35 km nga shpërthimi, dhe shtëpitë prej druri te ndodhura disa qindra kilometra larg prej epiqendres jane perfshire nga zjarri. Përveç kësaj, pasojat bërthamore mbulojne një sipërfaqe prej 1000 kilometra katrorë.

Edhe pse këto efekte janë shkatërruese, për fat të mirë, ndikimi në planetin tonë (me përjashtim të jetës që popullohet ...) do të jetë gati e parëndësishme kur është fjala për shkatërrimin e pastër për shkak të ngrohjes dhe valës goditese.

Një shpërthim i nje bombe 20-megaton në një lartësi prej rreth 5 km,ne kushte optimale shkatërron gjithçka brenda një rrezeje prej 7-10 chiometri, dhe jep efekte te shkalles setretë- djeg për 38 kilometra larg.

Sigurisht që këto efekte janë të mjaftueshme për nivelin e një qyteti të tërë të një madhësie nga i mesme deri ne te madhe dhe për të vrarë ata që jetojnë në qendër apo periferi.Por edhe në qoftë se fuqia e përgjithshme e shpërthimit te arrije 10.000 megatons, Toka perseri nuk do të ndryshojë perkatesine gjeologjike.

Mjafton të them se në qoftë se Rusia dhe Shtetet e Bashkuara do te shpërtheni të gjitha bombat në zotërim të tyre,do te ishte e barabartë me 25% të fuqise të gjeneruara nga cunami famëkeq i vitit 2004. Nëse do te koncentrohej fuqia e gjithe fuqia e shpërthimeve në një pikë të vetme, ne do të kishim një zhvendosje të Tokës "vetëm" 6 mm, në krahasim me 2,5 cm qe shkaktoi cunami i 7 vjet më parë,ose 14 cm qe shkaktoi cunami i 11 marsit ne Japoni

Është një tjetër çështje, ai i diskutimit te zhdukjes se njerëzimit. Në këtë rast, 500-600 bomba atomike, teorikisht jane në gjendje të vrasin çdo person në planet, behet fjale qe kushtet te jenë ideale: njerëz te mblidhen në qendrat kryesore të popullsisë, rrezatimi në sasinë e duhur, dhe zgjedhja me kujdes e objektivave për efekt maksimal shkatërrues.

Kushtet ideale janë të nevojshme për të shuar llojin tonë: ne mund të përcaktojmë se afërsisht një arsenal bërthamor të pothuajse 70.000 bombave bërthamore mund të sigurojë një fuqi të 10.000 megatonesh, e barabartë me rreth 200 bomba ''Cari'', te cilat na sjellin në një total prej rreth 200.000 kilometra katrorë te pasojave bërthamore. Korrespondon me 0 % deri 12 % te gjithë sipërfaqjes se tokës, dhe më pak se 2% të zonës së banuar.

Arsenalet ekzistuese bërthamore,kane potencial për të vrarë çdo njeriut në planeti, me kusht që situata te jete optimale. Radioaktiviteti i shkaktuar nga shpërthimi do të jetë aktori kryesore në ekuacion,për zhdukjen e njerëzve, por edhe tërmetet, shkatërrimet e shkaktuar nga i nxehti dhe nga vala goditese e shpërthimit, dhe dimrit pasuese bërthamore do të bëjnë pjesën e tyre.

Dimret bërthamore,llogaritjet janë të ndryshme në qoftë se vendet me armët bërthamore të përdorin çdo 50 bomba të ngjashme me atë të shpërthyer në Hiroshima,planeti ynë,do te gjendej në mes të një dimri të paparë bërthamore, e cila do të zgjasë për shumë vite dhe kjo sigurisht shkatërrone shumë forma të jetës tokësore dhe mund të çojë në zhdukjen e disa prej tyre.

Dimret bërthamor do të shkaktonin sëmundje dhe uri, dhe shumica e njerëzve do të jenë në nje pozitë jo normale për të mbijetuar në një botë të errësuar nga pluhuri, të pasur me radioaktive dhe me mjete sterile, dhe (edhe pse ndoshta vetëm në fillim), komplet e teknologjisë sot na lejon të jetojmë të shëndetshme dhe të sigurtë.

Arsenali bërthamor global nuk do të jetë i aftë të shpërbëje planetin. Ai ndoshta nuk do të jetë në gjendje për të shuar gjithë jetën në Tokë, por kjo me siguri do të vërë në rrezik shumicen e llojeve në të dhe të sjellë shkatërrimin e shumë organizmave të gjalla të domosdoshme për mbijetesën e të tjerëve (duke përfshirë edhe njerëzit).


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons