Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Misteret e Ishullit Flannan.. prej Wed 01 Jun 2011, 19:36

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Më 26 dhjetor te vitit 1900,anija me avull ''Afërdita'' arrin ne ishullin Flannan që të dergoi furnizimet dhe per te kontrolluar dhe siguruar rojet e farit qe kishin mbetur aty . Pra anija arrin ne ishull vetem nje dite pas Krishtlindjeve.

Por ajo që ekuipazhi i anijes konstatoi atje,bëri të qartë se kjo nuk do të ishte një vizitë e zakonshme pushimi. Një mjegull e frikshëme me një erë të pazakontë në mesditë,ulërinte ne të gjithë ishullin,e ndersa ekuipazhi ngadalë bëri rrugën e tij deri në far ,vënë re shtizën dhe litaret e flamurit pa flamuj.

Kutia e flamurit ishte hallakatur dhe thyer. Dhe kur punetoret e anijes ju afruan deres se farit,ajo filloi te kërcasi dhe dera u hap e ata hyne brenda.Por nuk gjeten asnje nga rojet e farit.

Më vonë deshmitaret do të thoshin se kishte ushqim të mbetur ende në tryezë, por kjo nuk është e vërtetë.Por kur u be një kërkim i plotë ne territorin e ishullit,u pa e qartë se ishte diçka tjetër qe nuk funksiononte.

Jim Harvie,kapiteni anijes, duke dyshuar se rojet e farit me të vërtetë ishin te humbur, sinjalizoi me bilbil dhe u përpoq për të marrë disa reagime nga çdo pjesë e ishullit.

Deri ne daljen e yjeve ata priten në heshtje per te dëgjuar ndonje jehonë perreth shkëmbinjëve dhe kodrave. Por nuk kishte asnjë shenjë. Përsëri, Harvie tentoi të kerkoi disa shenja jete ne ishulli por perseri asgjë nuk gjeti,pervec eres qe fshikellonte kudo.

Pra vertetohej qe te tre burrat e farit ishin të humbur.Sendet e tyre ishin ne vendet e tyre brenda, shtretërit e tyre ishin ne të majtë te dhomes,ashtu si perhere, dhe nuk kishte asnjë shenjë dhune te ushtruar.

Cuditerisht, hetimi do të ribehej deri ne karakteristika të çuditshme rreth ishullit.Ishte konstatuar një gardh i shtypur dhe qe ishte tërhequr anash,dukej sikur mbi te ishte ushtruar një forcë e madhe. Një copë toke prej nje livadhi ishte punuar si e gervishtur rreth 200 këmbë.

Dhe ndoshta më e çuditshme, shkrimet e fundit te mbajtura nga rojet kishin qenë deri oren në 09:00 të dates 15 dhjetor te vitit 1900,pra rreth 11 dite para se te arrinte atje Jim Harvie . Kjo u konfirmua më vonë se ky mund të ketë qenë momenti kur rojet e farit u zhduken.

Por çfarë e shkaktoi këtë incident misterioz? Spekulimet sugjerojne per një stuhi te forte qe mund të ketë shkaktuar dëme dhe i ka marre jetën e rojeve te farit,megjithse nuk u gjend asnje kufome e tyre.

Por ka edhe histori të tjera, duke iu referuar nje qenie misterioze e parë shpesh neper ishull dhe me vendbanim brenda ne oqean. Shumë deshmitare te asaj periudhe deklarojne se misteri mund të ketë qenë pikerisht ajo kafshe..

Por, çfarëdo qe te kete qene shkaku, tre rojet e farit te Ishullit Flannan që u zhdukën menjëherë pas 15 dhjetor te 1900 nuk u gjetën. Dhe ata kanë hyre në histori,si njerzit e zhdukur pa lene asnje gjurme,ne mynyren me misterioze


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons