Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Grabitqari me 4 krahë që nuk fluturonte prej Sat 10 Mar 2012, 18:03

Vizitor

avatar
Vizitor
Deri më sot besohej nga studiuesit e epokës së dinosaurve se Mikroraptori, dinosauri me përmasat e një pëllumbi të ditëve të sotme që mendohet se ka jetuar rreth 130 milion vjet më parë, fluturonte.

Por studimet e reja të fosileve të gjetura në veri të Kinës për gjallesën prehistorike, tregojnë të kundërtën. Mikroraptori, edhe pse kishte plot katër krahë, nuk fluturonte. Gjymtyrët e tij shërbenin vetëm për t'u kacavjerrë dhe për të kërcyer nga njëra degë në tjetrën.

Studiuesit kanë arritur në këtë përfundim pas krahasimit mes përmasave të krahëve dhe trupit të grabitqarit. Sipas tyre, përmasat nuk ishin në proporcionin e duhur për të mposhtur forcën e gravitetit.

Ata rikrijuan në kompjuter se si dukej një Mikroraptor. Pasi studiuan melanozomet e gjetura në fosilet e zbuluara në veri-lindje të Kinës, që janë përgjegjëse për ngjyrën e puplave, arritën në përfundimin se Mikroraptori kishte pendë të zeza që nën dritën e diellit japin reflektime të blusë së errët, të njëjta me ato të korbit të ditëve të sotme.

Gjurmët e gjetura të këtij grabitqari janë më të hershmet të zbuluara deri më sot nga paleontologët, për të cilat ka të dhëna të mjaftueshme për të arritur në përfundime thuajse të sigurta.

TCH

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons