Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Dy stuhi diellore prej Sat 10 Mar 2012, 10:18

Vizitor

avatar
Vizitor
]Dy flakë gjigande diellore janë shkëputur nga sipërfaqja e diellit në atë që mjaft ekspertë e përshkruajnë si eventin më të madh solar që prej 2006-ës. Të tilla pohime shoqërohen edhe me paralajmerimin se flakët mund të shkaktojnë probleme në tokë: bllokim të radiove, rënie të rrjeteve elektrike apo ndryshim kursi për avionët. Të dy lëshimet u klasifikuan si stuhi diellore të tipit më të fuqishëm që ekziston. Shpërthime të kësaj natyre paraqesin rrezik për infrastrukturën qëndrore gjithmonë e më të varur nga satelitët që janë nga ana e tyre shumë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të fushave rrethuese elektromagnetike. Por edhe teknika e thjeshtë elektrike është e ndikueshme nga rrezatimi diellor. Kjo është vënë re që në vitin 1973, shumë kohë para epokës së internetit dhe navigacionit satelitor. Atëherë një shpërthim diellor pati shkaktuar ndërprerjen e energjisë në provincën kanadeze të Quebec-ut, duke lënëgjashtë milionë njerëz në errësisë. Deformimi i fushës magnetike të tokës nga grimcat e ngarkuara, që hynin, kishte çuar në në sistemet e shpërndarjes së energjisë. Stuhia më e fortë diellore e dokumentuar në histori ka qenë ajo e vitit 1859. Sistemet e telegrafeve u bllokuan në të gjithë Europën e Amerikën Veriore, dhe në disa raste, sipas raporteve të kohës, kabllot lëshuan shkëndija ndërsa letra e përdorur në makineri mori flakë vetë. Nëse një “supererupcion” i tillë do të ndodhte sot, ekpsertët thonë se infrastruktura në pjesë të mëdha të globit do të paralizohej brenda pak minutave.

2 Re: Dy stuhi diellore prej Fri 25 Jan 2013, 14:26

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
hmmm interesante po kjo cdon ktu do ta dergojm tek kuriozitete


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons