Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Nje befasi vjen nga Dr Richard B. Hoover, një astrobiolog në Qendrën Marshall Space Flight NASA, i cili thotë se ka gjetur prova përfundimtare te jetës së huaj - fosilet e baktereve të një klase shumë te rrallë(chondrites karbonik),te gjetura ne nje meteorit i quajtur CI1. Hoover i ka botuar materialet shkencore kete te premte në Journal of Kozmologjia dhe ne nje promovim shkencor.


Dr Richard B. Hoover

"Unë i interpretojë keto zbulime,si fakte se jeta është më gjerësisht e shpërndara dhe nuk eshte se gjendet e kufizuar rreptësisht në planetin Tokë,",thote Hoover per FoxNews,i cili ka shpenzuar më shumë se 10 vjet duke studiuar meteorites nga e gjithë bota. "Kjo fushë e studimit sapo është prekur - për shkak se per një shkencëtar shumë te madh kjo ka qene e pamundur."

Hoover ka zbuluar fosilet duke thyer përveç meteorit CI1, dhe duke analizuar shkembin e ekspozuar me një mikroskop skanimi-elektronike,i cili lejonte atë,për të zbuluar mbetjet fosile. Atë që ai gjeti ne fosile ishin të mikro-organizmave, shumë prej të cilave ai thotë se janë habitsheme të ngjashme me ato që gjenden në planetin tonë.

"Gjëja e mrekullueshme është se ata janë në shumë raste të njohura dhe mund të jenë te lidhura shumë ngushtë me llojet e përgjithshme këtu në tokë," tha Hoover. Disa nga fosilet qe jane gjetut ne te njenjtin meteorit, megjithatë, janë mjaft të çuditshme. "Ka disa që eshte veshtire ti identifikojë, dhe unë ja kam treguar dhe i kam expozuar ato për shumë ekspertë të tjerë.

Në mënyrë që të eleminoheshin debatet e pashmangshme me skeptikët e ketej fenomeni, studimi i Hoover dhe dëshmite e tij, janë vënë në dispozicion për kolegët e tij në komunitetin shkencor,më parë se studimet te botoheshin, duke u dhënë atyre një shans për analizuar rezultatet e tij.Ata vendosën qe komentet dhe analizat me provat,do të publikohen në internet, së bashku me studimin."Duke pasur parasysh natyrën e diskutueshme te zbulimit të tij, ne kemi ftuar 100 ekspertë dhe kemi derguar një ftesë të përgjithshme në mbi 5.000 shkencëtarë nga komuniteti shkencor për rishikimin e rezultatit dhe për të ofruar analiza e tyre kritike," shkruan shkencetari i Harvard-Smithsonian per Qendren e Astrofizikes, Dr Rudy Schild, i cili shërben si shefi i Redaksise ne gazeten Kozmologjia.

"Asnjë dekument tjetër në historinë e shkencës,nuk ka pasur nje shkalle të tille të verifikimit të plotë, dhe kurrë më parë në historinë e shkencës,ku komunitetit shkencor i është dhënë mundësia për të analizuar në mënyrë kritike kete zbulim, para se ajo te ishte është botuar."


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons