Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pse këndojmë këngët në mendje prej Thu 08 Mar 2012, 15:24

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Të gjithëve na ka ndodhur të paktën një herë që një muzikë të caktuar ta këndojmë për orë të tëra në mendjen tonë. Por pse ndodh kjo?

Ekspertët britanikë shpjegojnë se ky fenomen nuk ndodh vetëm se kënga na ka pëlqyer shumë. Dr. Vicky Williamson, psikologe muzike në Universitetin e Londrës, shprehet se një muzikë e caktuar “ngjitet” në kujtesën tonë nëse e kemi dëgjuar në momente stresi.

Për shembull, nëse para një provimi të rëndësishëm dëgjoni në kufje një këngë të caktuar, ajo do të vazhdojë të luhet në mendjen tënde për orë të tëra.

“Edhe këngët që dëgjojmë gjatë ditës së martesës, ku stresi është i pranishëm, mbeten në mendje dhe vjen një moment që zgjohemi me to sepse memorja jonë i regjistron më shumë kur ato dëgjohen në çaste ankthi apo stresi”, shprehet Williamson.

Për të dalë në këtë përfundim, Williamson ka vëzhguar 2500 njerëz me këtë “problem”.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons