Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Akujt e Antarktidës janë "pushtuar" nga gjallesa “aliene”. Këtë kanë zbuluar shkencëtarët, pas shqyrtimeve të rrobave dhe çizmeve të turistëve, apo kërkuesve që kanë vizituar kontinentin dhe gjetën se shumica përmbanin fara bimore “të huaja”
Pra nuk është plotësisht e vërtetë se aty ka vetëm akull, që faktikisht përbën 90% të ishullit akullnajor. Ekzistojnë edhe zona, që kanë një klimë paksa më të butë, kryesisht në pjesën e tokës drejt Amerikës së Jugut. E pikërisht në atë zonë, siç paralajmërojnë shkencëtarët, po lind "biodiversiteti alien", në kuptimin që falë turistëve dhe qarkullimit, vijnë në këto zonë fara bimësh absolutisht të jashtme me ambientin autokton. Në këtë përfundim ka dalë një kërkim i shoqërive biologjike angleze, apo edhe të Universitetit të Afrikës së Jugut.
Mësohet se temperatura e gadishullit duhet të jetë ngritur edhe me 3 gradë gjatë gjysmë shekullit të fundit, shumë më tepër se mesatarja globale. Kështu, biodiversiteti i Antarktidës, është duke u pasuruar në mënyrë të papritur: veç muskeve dhe likereve, që janë krejt të zakonshme, ka edhe bimë e kafshë që vijnë nga hemisfera australe, apo edhe nga territore më në veri. “Kemi zbuluar se këpucët dhe cantat e njerëzve që kanë vizituar ato zona – ka shpjeguar Kevin Hughes i ‘British Antarctic Survey’ – janë një vend ideal ku ‘kapen’ farat, por i kemi gjetur pa probleme edhe në veshjet e tyre”. Kështu, rezulton se të paktën 70 mijë farëra të huaja mbërrijnë në Antarktidë çdo vit. Dhe shkencëtarët janë të shqetësuar nga atë që e kanë quajtur invazion “alien” dhe sugjerojnë se duhet të merren masa sa më shpejt, për të administruar në mënyrë të vendosur këto specie, që janë aty dhe të parandalohen ardhjet e të tjerave, me aq sa është e mundur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons