Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Asteroidi i kategorisë së njëjtë si ai, i cili supozohet të ketë eksploduar sipër lumit Tunguska në vitin 1908, do të kalojë pranë Tokës në vitin e ardhshëm, duke fluturuar shumë më afër se disa satelitë, ka deklaruar NASA.

Asteroidi 2012 DA14 do ta shmangë planetin tonë për 26.900 kilometra, më 15 shkurt të vitit 2013, që është më afër se satelitët në orbitën gjeostacionare prej 35.700 kilometrash, bën të ditur NASA.

Asteroidin, të cilin së pari e ka zbuluar observatori astronomik spanjoll Sagra, ka diametrin mes 40 dhe 95 metrash dhe i takon grupit të asteroideve Apolo afër Tokës, ku shumë prej tyre janë të rrezikshëm për shkak të ndeshjeve të mundshme.

Grupet astronomike nëpër gjithë botën vazhdojnë të përcjellin asteroidin 2012 DA14 në përpjekje për të konfirmuar madhësinë dhe trajektoren e tij.

Madhësia e vlerësuar e asteroidit është në kategorinë e njëjtë si trupi qiellor i cili ka eksploduar sipër Siberisë perëndimore, në vitin 1908.

Edhe pse ka shumë teori në lidhje me rastin në lumin Tunguska, shpjegimi kryesor është që bëhet fjalë për një objekt më të madh se 50 metra i cili ka eksploduar në atmosferë.

Eksplodimi ishte të paktën 1.000 herë më i fuqishëm se bomba bërthamore e cila ka shkatërruar Hiroshimën në vitin 1945.

“Eksplodimi Tungunska 1908” është emërtimi për eksplodimin e pashpjegueshëm i cili është bërë më 30 qershor në vitin 1908 në Rusi në Siberi në afërsi të lumit Tungunska, i cili në histori njihet edhe si “Eksplodimi i madh siberian”, ndërsa supozohet që meteori ka rënë dhe është djegur mbi atë zonë.

Shumica e dëshmitarëve ka dëshmuar për një, por disa edhe për më shumë eksplodime të mundshme, që kanë ndodhur më 30 qershor të vitit 1908, në Siberi.

Gjatë eksplodimit drunjtë dhe pemët në diametër brenda 30 kilometrash janë shkatërruar dhe djegur, ose thyer, ndërsa dritaret dhe dyert janë thyer edhe deri në vendin Vanavara 65 kilometra larg.

Vlerësohet që ngjarja ka përfshirë sipërfaqen e zonës prej 2.000 kilometrash katrorë dhe ka shkatërruar 60 milionë drunj.

Madje edhe udhëtarët e trenit trans-siberian, të larguar rreth 600 kilometra, kanë dëshmuar për dridhjet dhe dritat në qiell. Një gjahtar ka vdekur nga shtypja e fortë e eksplodimit, ndërsa ka mundësi të kenë vdekur edhe më shumë njerëz.

Vetëm 19 vjet më vonë, në vitin 1927, një ekspeditë është nisur në atë zonë për të hulumtuar se çfarë kishte ndodhur. Është interesante që kjo ekspeditë, e udhëhequr nga profesori Leonid Kulik, nuk ka gjetur asnjë krater, por vetëm drunjtë e shkatërruar dhe të djegur.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons