Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Prodhohet sapuni i parë magnetik! prej Wed 07 Mar 2012, 22:42

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Një sapun që reagon ndaj fushave magnetike do të mund të shfrytëzohet për të pastruar derdhjet e naftës duke mos lënë prapa detergjentet që mund të shkaktojnë dëmtime në ambientin jetësor përreth. Hulumtuesit e Universitetit të Bristolit në Britaninë e Madhe, kanë tretur copëzat e hekurit në ujin që përmbante klor dhe jone të bromit, materiale që zakonisht gjendet në produkte shtëpiake si pastrues goje dhe pastrues të rrobave. Kjo ka krijuar qendrën metalike brenda grimcave të sapunit e cila mund të ndikohet nga një fushë magnetike në afërsi. Ekipi hulumtues ka provuar sapunin e ri duke e vendosur për testim në një tub mbi shtresat me ujë dhe materie si nafta. Duke përdorur magnetin, ata kanë qenë në gjendje të kapërcenin gravitetin dhe tensionin sipërfaqësor për të nxjerrë jashtë sapunin nga shtresat e brendshme të tubit.

Ky testim ka treguar se është më lehtë të hiqet sapuni magnetik nga përzierja e lëngjeve të tjera, duke sugjeruar që mund të përdoret si kundërpërgjigje për katastrofat e mjedisit, siç janë derdhjet apo rrjedhjet e naftës, ku janë ngritur shqetësime lidhur me substancat e pastrimit që janë në përdorim. Një sapun magnetik mund të jetë i lehtë të mblidhet pas pastrimit.

Sapunët magnetikë po ashtu mund të kenë një varg aplikimesh industriale falë aftësisë së tyre për përçueshmëri elektrike dhe pikë shkrirjeje e cila mund të konfigurohet për kyçje/shkyçje përmes magnetit. Këto veti zakonisht realizohen duke shtuar ngarkesë elektrike ose duke ndryshuar pH-në ose presionin e substancës, që do të thotë se nuk mund të kthehet prapa.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons