Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Asteroidi (DA14) drejt Tokës për 11 muaj prej Wed 07 Mar 2012, 17:59

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
NASA verteton asteroidin 60 metersh (197 kembe), qe u zbulua ne shkurt, si dhe faktin se ky asteroid ka shume shanse te perplaset me Token pas njembedhjete muajsh.

Data me e mundshme e perplasjes te “ketij “shkembi” me token eshte llogaritur 15 shkurti i 2013-es, kur distanca midis tokes dhe ketij asteroidi me orbite te çrregullt, do te jete 27 mije kilometra.
Specialistet konsiderojne se jemi shume vone per te bere diçka per te perballuar asteroidin (DA14), veç llogaritjeve te sakta per te parashikuar destinacionin e tij dhe efektet e ndikimit qe ai do te shkaktoje.

“Duhet nje anije kozmike, e cila do ta ndalonte ate”, pranojne shkencetaret, pasi me ane te saj mund te qellohet asteroidi ose te perplaset me te, me qellim qe ta shkaterrojne, ose ti ndryshojne drejtimin/destinacionin.

“Ky asteroid, edhe nese evitohet perplasja e tij me Token, do te rikthehet perseri ne 2056-en, me nje kurs me te rrezikshem perplasje”, deklaron Aleksander Deavaytkin, kreu i Observatorit te Pulkovo te Rusise.

Por, gjithsesi mundesit e evitimit te rrezikut qe kalle DA14 nuk jane te gjitha kaq pesimiste.

“Asteroidi mund te ndahet ne shume pjese, pasi te hyje ne atmosferen e tokes. Ne kete rast, pjesa me e madhe e tij kurre nuk ka per te arritur ne siperfaqen e tokes”, pohon shkencetari Dunham nga NASA.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons