Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Gjyshërit dhe gjyshet tona, kishin aftësinë dhe mundeshin të parashikonin ndryshimet e motit, falë një sërë shenjave të cilat ata i dinin dhe i njihnin shumë mirë. P.sh, që nga momenti i (ciklit të hënës së plotë) Hënës së Plotë e deri tek reagimet e kafshëve!
Por, a keni pyetur ndonjëherë veten, se si mundeshin njerëzit e lashtë të parashikonin motin para 2000 vjetëve?
Shkencëtarë dhe specialistët e kësaj fushe, mundën me anë të ndihmës së një sërë dorëshkrimesh të lashta në gjuhën arabe, të mësojnë se si, qytetarët e atëhershëm, që nga shekulli i 9-të dhe 10-të pas erës së re, që jetonin në territorin e Irakut të sotëm, mund të parashikonin ndryshimet e motit me saktësi precize!
Në këto dorëshkrime, me archaiologia, shkencëtarët diktuan shenja të mistershme të furtunave të mëdha të motit dhe të ndryshimeve të tij drastike, të cilat ndikonin në masë, qoftë me thartësira, qoftë me reshje të mëdha shiu, breshëri, dëbore dhe ngricave që shkaktonin ato. Gjithashtu, ata zbuluan se në këto dorëshkrime të lashta ishin përshkruar shumë të dhëna rreth motit, ndër to dhe një ule drastike e temperaturës në mesin e shekullit të 10-të, duke përfshirë dhe një ndryshim të menjëhershëm të motit në korrikun e vitit 920 pas erës së re, si dhe të tre rasteve të tjera me reshje të mëdha dëbore që nga viti 908, 944 dhe 1007.
Në epokën moderne, reshje dëbore në rajonin e Bagdadit janë regjistruar vetëm në 2008-ën.
Dr. Domínguez-Castro, pohon se rënia e menjëhershme e temperaturës në Korrikun e 920-ës, mund të kishte lidhje direkt me shpërthim e një vullkani të ndodhur asokohe në rajon.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons