Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Studiuesi anglez William Lindesay me ndihmë e Gps, Google Earth dhe të disa ekspertëve ka arrit të zbulojë pjesë të reja të murit Kinez e cila ndodhet në shkretëtirën e Mogolisë që deri më sot mendohej se nuk ekzistonin. Muri i madh Kinez ka struktura të ndryshme pasi është i ndërtuar dhe rindërtuar në vite të ndryshme dhe nga dinasti të ndryshme.

“Muri” i ri Kinez ka një lartësi që shkon deri te supet por një pjesë e shkrutër e murit arrinte deri ne 2.5 metra lartësi dhe është sëgmenti i pari i murit që është zbuluar jashtë territorit Kinez. William Lendsay ka udhëhequr ekspeditën në shkretëtirën Gobi në Mongoli në kërkim të gjurmëve të Murit, për të cilin besohej se ishte shkatërruar para qindra vitesh.

Ajo që ky ka zbuluar është një pjesë e Murit Kinez, ekzistimi i të cilit për herë të fundit ishte shënuar në hartat e shekullit XII në atllasin e betejave të Xhingis Kanit të falshëm, i që vazhdon të ekzistojë.

“Arritëm te muri në gjysmën e ditës së dytë të ekspeditës. Gjetëm murin e lartë deri në gju. Por derisa po e ndiqnim për dhjetë minuta, ndeshëm në një ngritje dhe një seksion të murit më të lartë se supet e mia që shtrihej me qindra metra”, ka deklaruar Lendsay.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons