Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Minarja misterioze ne Afganistan… prej Sun 04 Mar 2012, 00:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Minarja misterioze ne Afganistan…
E ndërtuar në vitin 1190 nga perandori i madh Ghorid, ky “rrokaqiell”i lashtë enigmatik i zbukuruar, qëndron si një raketë e drejtuar në yje – një minare 65-metërshe, monumenti më i madh i dytë fetar i këtij lloji në botë.
Fillimisht ajo u be per fanar – duke e bërë atë një lloj fari ne tokë te thatë, i rrethuar me male të lartë 2400m: (!)
Kjo strukturë madheshtore u ngrit në këmbë,por u harrua për shekuj me radhë … deri sa u rizbulua në vitin 1886 nga Sir Thomas Holdich; pastaj përsëri u harrua dhe perseri u rizbulua në vitin 1957.
Gjate pushtimit sovjetik në vitin 1979 përsëri u ndalua hyrja në zonë, dhe që atëherë vetëm një ”grusht” njerëzish nga jashtë Afganistanit e kanë parë minaren, për shkak të vendit te saj ku eshte ndertuar.
Minarja tregon një ndertese tepër të ndërlikuar,te ngritur me tulla te pjekura e punuar me llaç.Eshte zbukuruar me xham tjegull (ku përmbajnë kaligrafi dhe vargje nga Kurani ne Kufic dhe Naskhi , në lidhje me Marian, nënen e Jezusit):
Dan Cruickshank, i cili vizitoi minaren, shkruan në lidhje me mbishkrimin qe gjendet aty…: “Ky kapitull, i quajtur Merjemja, tregon si u nderuan në Islam Virgjëresha Mari dhe Jezusi, sidhe profetët Abrahami dhe Isaku.
Është një tekst i perandorit te madh Ghorids,ku citohet ne atë që Judaizmi, Krishterimi dhe Islami e kanë të përbashkët,pamvarsisht dallimeve mes tyre. Duket se teksti i Ghorids-it eshte vendosur këtu për të apeluar për harmoninë dhe tolerancën fetare në tokë, një mesazh që është më i rëndësishmi tani se kurrë. “
“Kulla e anuar”, po kërcënohet nga erozioni
Eshtë një çudi se si kjo minare kullë e lashtë ende qëndron në të gjithe lartesine saj, duke marrë parasysh përmbytjet e vazhdueshme dhe tërmetet e fuqishme të shpeshta që kane goditur zonën!
Sot, disa përpjekje jane duke u zhvilluar për të forcuar themelet e kullës, por ka edhe një problem tjetër:shume pillagers(vjedhes relikesh) gërmojn për të gjetur objekte te arta në zonë dhe ti shesin në tregjet lokale ..
Minarja tregon një ndertese tepër të ndërlikuar,te ngritur me tulla te pjekura e punuar me llaç.Eshte zbukuruar me xham tjegull (ku përmbajnë kaligrafi dhe vargje nga Kurani ne Kufic dhe Naskhi , në lidhje me Marian, nënen e Jezusit):
Dan Cruickshank, i cili vizitoi minaren, shkruan në lidhje me mbishkrimin qe gjendet aty…: “Ky kapitull, i quajtur Merjemja, tregon si u nderuan në Islam Virgjëresha Mari dhe Jezusi, sidhe profetët Abrahami dhe Isaku.
Është një tekst i perandorit te madh Ghorids,ku citohet ne atë që Judaizmi, Krishterimi dhe Islami e kanë të përbashkët,pamvarsisht dallimeve mes tyre. Duket se teksti i Ghorids-it eshte vendosur këtu për të apeluar për harmoninë dhe tolerancën fetare në tokë, një mesazh që është më i rëndësishmi tani se kurrë. “
“Kulla e anuar”, po kërcënohet nga erozioni
Eshtë një çudi se si kjo minare kullë e lashtë ende qëndron në të gjithe lartesine saj, duke marrë parasysh përmbytjet e vazhdueshme dhe tërmetet e fuqishme të shpeshta që kane goditur zonën!
Sot, disa përpjekje jane duke u zhvilluar për të forcuar themelet e kullës, por ka edhe një problem tjetër:shume pillagers(vjedhes relikesh) gërmojn për të gjetur objekte te arta në zonë dhe ti shesin në tregjet lokale


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons