Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:23

Aldo

avatar
Moderator
ModeratorMjaft e pyetet veten se cfare nuk shkon. Besoni tek keto qe do lexoni dhe ndryshoni menyren e te jetuarit.

Dashuria eshte tema me kryesore qe ze nje pjese te mire te mendimeve dhe te bisedave tona. Ndryshe shpjegohet si e nevojshme per rritjen e sistemit te dopamines ne trup, kjo ngacmon trurin dhe sjell kenaqesine na ploteson dhe gjithcka na duket e bukur. Mund te krahasohet edhe me kenaqesine qe marrim nga ushqimi, embelsirat, por edhe nga pilulat e kenaqesise.

Shpesh ndodh qe nje lidhje perfundon ne momentin qe pasioni ka vdekur, keni zbuluar tradhti apo e vendosni bashkerisht ta mbyllni lidhjen tuaj. Me e keqja eshte kur lidhja nuk perfundon nga deshira juaj, por perfundon nga rrethanat qe nuk ju lejojne bashke ose nga largimi i papritur i partnerit nga ju atehere kur gjithcka po shkonte shume mire. Keto ndarje jane ato qe na lene pasoja dhe per ne jane te veshtira te harrohen nese nuk riktheheni me bashke. Sipas studimeve antropologjike, truri peson ulje drastike te dopamines, mbingarkese mendimesh dhe ne koken tone perseriten cdo dite te njejtat pyetje: ”Pse ai/pse ajo”? apo “Perse me ndodhi keshtu”? Mund te ndodhe qe ky njeri mos te harrohet tere jeten nese nuk harrohet ne castin e duhur, ndiqni keshillat tona.

Merru me veten tende

Nese gjate lidhjes ju kane munguar disa gjera te caktuara si te merreni vetem me veten tuaj, te kaloni kohe nen shoqerine e miqve me te mire apo te dilni si dikur, ribejini keto gjera. Duke nisur qe nga pasditet qe mund te preferoni t'i kaloni mbyllur duke menduar ne shtepi: zevendesojini me nje pasdite jashte ne natyre. Sporti eshte miku me i mire ne te tilla raste, si clirues i melatonines pasi ndihmon qe energjite e keqija te largohen dhe te clirohen.

Fshije nga celulari dhe facebook-u

Mos i telefono me, mos kontrollo me facebook-un e tij dhe mos shko ne vendet qe ai frekuenton. Keto jane disa rregulla baze qe duhet te ndiqni nese doni ta harroni dike qe me pare ka qene qendra e universit per ju. Nese nuk ia dilni dot, te pakten tentoni ta fshini nga celulari dhe facebooku juaj sepse ndryshe do vazhdoni ta kujtoni dhe nuk do te jete e lehte t'a harroni.

Pamje e re
Te kujdesesh per veten eshte shenja me e mire e hapave te harreses. Mos e lini veten pas dore, por kaloni kohe me veten tuaj duke u ndjere me mire me nje look te ri dhe, pse jo, me veshje te reja. Fundja te gjithe e dime qe veshja te sjell vetebesim.

Ndrysho mendjen

Te fshish nga kujtesa dike qe ka patur shume vend ne zemren tende si ne “Eternal sunshine of a spotless mind” eshte e veshtire, por te pakten duhet te hiqni mendimet negative nga mendja. Perqafoni njerezit qe vertet doni sepse ndihmon ne clirimin e oksitocines dhe kaloni kohe me ata ne menyre qe mendimet t'i ndani me te afermit te cilet mund edhe t'ju keshillojne (flasim ketu per njerez vertet te afert). Nese here pas here ju kujtohet ish-i juaj, mos buzeqeshni nga momentet e bukura te kaluara, por kujtoni ato momente qe vertet nuk i keni duruar dot.

Mos e tako me

Ka ndodhur shpesh qe ish-i te takohet per t'u 'sqaruar' dhe perfundimi ka qene shtrati perseri. Kjo mund te duket e bukur si ide, por nese e perjetoni do kuptoni qe nuk eshte zgjidhja e duhur dhe do vuani me shume me kete kontakt (edhe nese do te jete me te vertete nje ritakim). Ky lloj ritakimi mund te ngjalle deshiren per t'u takuar perseri dhe ndoshta per t'u rilidhur perseri nderkohe qe e dini te dy qe eshte e pamundur. Mos mendoni te keni miqesi me nje ish te dashur sepse kjo nuk do ndodhe kurre

2 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:25

Vizitor

avatar
Vizitor
Ndrysho mendjen

Te fshish nga kujtesa dike qe ka patur shume vend ne zemren tende si ne “Eternal sunshine of a spotless mind” eshte e veshtire, por te pakten duhet te hiqni mendimet negative nga mendja. Perqafoni njerezit qe vertet doni sepse ndihmon ne clirimin e oksitocines dhe kaloni kohe me ata ne menyre qe mendimet t'i ndani me te afermit te cilet mund edhe t'ju keshillojne (flasim ketu per njerez vertet te afert). Nese here pas here ju kujtohet ish-i juaj, mos buzeqeshni nga momentet e bukura te kaluara, por kujtoni ato momente qe vertet nuk i keni duruar dot.....Kete me duhet te bej

3 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:30

Aldo

avatar
Moderator
Moderator

4 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:31

Vizitor

avatar
Vizitor
Pse me shikon ashtu more?

5 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:32

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
banjo

6 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:37

Vizitor

avatar
Vizitor

7 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:38

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
Kristina shkruajti:

8 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:40

Vizitor

avatar
Vizitor
@Aldo shkruajti:
Kristina shkruajti:

9 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 20:43

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
Kristina shkruajti:
@Aldo shkruajti:
Kristina shkruajti:10 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:15

Vizitor

avatar
Vizitor
E pe shtepine e Essit e Bertit more?

11 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:18

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
Kristina shkruajti:E pe shtepine e Essit e Bertit more?


Nuk e kam pare dhe as dua ta shoh gjuha

12 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:20

Vizitor

avatar
Vizitor
@Aldo shkruajti:
Kristina shkruajti:E pe shtepine e Essit e Bertit more?


Nuk e kam pare dhe as dua ta shoh gjuha
Shikoje shikoje..ore paske qen kok derr ti

13 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:26

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
Je vete

14 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:28

Vizitor

avatar
Vizitor
@Aldo shkruajti:Je vete
Une jo e ke gabim ti je lol!

15 Re: Si te harrojme “Te duhurin”? prej Sat 03 Mar 2012, 21:33

Aldo

avatar
Moderator
Moderator
:<

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons