Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Vizitor

avatar
Vizitor
Një grup fizikantësh ndërkombëtarë në një nga qendrat kërkimore fizike në Australi arritën limitin e tyre, duke prodhuar tranzitorin më të vogël të mundshëm, të përbërë nga vetëm 1 atom.

Tranzitori me një atom është një hap gjigant i shkencës në fushën e teknologjisë informatike. Ky zbulim do të mundësojë prodhimin e çipeve kompjuterike në përmasa akoma më të vogla dhe më shumë praktike, pa hequr dorë nga volumi që mund të “transportojnë”.

Zbulimi i botuar në revistën shkencore “Nature Nanotechnology” është një risi që mbërrin thuajse 10 vite më para nga c’ishte parashikuar nga pjesa më e madhe e shkencës. Gordon Moore, bashkëthemeluesi i Intel, kohë më parë pati deklaruar se çipet kompjuterike që do të përbëhen nga një atom i vetëm do të mund të prodhoheshin nga njeriu vetëm pas viteve 2020. Shumë shkencëtarë dhe ekspertë të kërkimeve në këtë fushë të fizikës mbështetën këtë mendim…të paktën deri më tani.

Grupi i shkencëtarëve të universitetit “New South Galles” në Australi shprehen mjaft entuziastë për arritjen e tyre duke e cilësuar atë si një hap gjigant që do të jetë baza në ndërtimin e kompjuterave të së ardhmes. Megjithatë ata duhet të kalojnë edhe pengesën e fundit për të hedhur me plot bindje në treg shpikjen e tyre: prototipi “nano tranzitor” funksionin vetëm nën temperaturën 270 gradë celcius, nëse tejkalohet kjo temperaturë atomi-çip shkatërrohet.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons