Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 I ftohti, metoda shqiptare prej Mon 20 Feb 2012, 15:48

Vizitor

avatar
Vizitor
I ka parë në Siberi skenat ku njerëzit hidhen në ujë, megjithëse temperaturat shënojnë disa gradë nën zero, dhe ka provuar t’i sjellë në Ballkan.

Profesori i edukatës fizike, Ylber Haliti nga Presheva ka befasuar me guximin e tij. Në kohën kur Europa po shënon 600 viktima nga i ftohti, shqiptari nga Lugina e Preshevës ka treguar se mund të jetohet bashkë me akullin e thellë.

Haliti ka ushtruar në vazhdimësi një metodë me të cilën trupi nuk ndjehet keq në temperatura të ulëta. Qytetarët kanë dalë për ta pare tek vendi i quajtur Penda e Rahovicës.

“Qëllimi i larjes në ujë të ftohtë për mua është për të bërë një lloj krahasimi me njerëz që jetojnë nëpër klima të ftohta, posacërisht në Rusi, për të gjetur dallimin me organizmin e njerëzve që jetojnë këtu. Edhe ne kemi mundësi për të stërvitur trupin për të përballuar temperaturat ekstreme dhe kjo duhet bërë gradualisht, sistematikisht në mënyrë që të mos dëmtohet organizmi”, thotë profesor Haliti.

Profesori thotë se kur trupi përballet në vazhdimësi me një lloj temperature mund të përballoj çdo ekstrem të saj dhe të bëj not në akull. Ka qenë minus dhjetë gradë për zhytjen e Halitit, por me sa duket atij nuk i duhen antibiotikët.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons