Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Burri vdes nga “djegia spontane” prej Sun 19 Feb 2012, 15:54

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Michael Faherty, 76 vjec, duket se ka vdekur nga vdekja spontane me 22 dhjetor ne vitin 2010, ne shtepin e tij ne Galway, ne Irlande.
Mjeku ligjor Ciaran McLoughlin i cili ka ndjekur rastin nuk ka gjetur pergjigje tjeter ndaj mbetjeve te djegura te Faherty. Vdekja nga djegia spontane eshte nje ngjarje e rralle qe mjeket ende nuk dine ta shpjegojne.

Mbetjet, eshtrat e Faherty jane minimale, por doktor McLoughlin eshte i bindur se nuk mund te jete dicka tjeter pervec djegies spontane. Skena e krimit qe agjentet e policise dhe zjarrfikesit kane gjetur ishte e tmerrshme. Nje trup njerezor i karbonizuar, dyshemeja e muret e djegur dhe pjesa tjeter e dhomes e paprekur.

Disa mjeke shpjegojne se te flasesh per djegien spontane, nuk eshte me te vertete e sakte. Rastet e dyshuara per vdekje nga djegia spontane ndodh gjithmone ne prani te flakeve te gjalla.

Shpjegimi per kete fenomen mund te jete ne te ashtuquajturin “efketi fitil”; Masa yndyrore prezente tek njeriu behet e lengshme, pershkon rrobat dhe vepron si pershpejtues.

Nje cigare apo nje flake mund te shkaktoje djegien, qe mbetet e kufizuar ne disa pjese te trupit ne te cilen yndyra e lengezuar pershpejton zjarri. Trupi njerezor behet si nje qiri dhe yndyra eshte dylli, me fitilin qe digjet deri ne piken ku pershpejton.

Profesori i patologjise Michael Green i universitetit te Sheffield ka ekzaminuar nje rast tjeter te djegies spontane ne karrieren e tij dhe rreth ketyre vdekjeve thote; “Ka gjithmone nje burim ndezjeje, por trupi eshte kaq i shkaterruar saqe eshte e pamundur per ta gjetur”.

Rasti i prezantuar ne Galway paraqet rrethana te ngjashme me rastet e tjera te dyshuara, dhe Green ka thene qe ky "eshte kuadri qe pershkrohet nga koha ne kohe. Skena qe le pa fryme edhe shpetuesit me eksperte dhe shkencetaret mjeko-ligjore".

Rasti shkaktoi mjaft tronditje jo vetem ne boten investigative dhe shkencore, por edhe per te gjithe ate qe besojne ne paranormale.
Ka nga ata qe flasin per nderhyrje hyjnore, ose te pakten jane perpjekur te shpjegojne forcat e mbinatyrshme te fenomenit, por patalogu Green eshte pergjigjur, “Mendoj se nese qielli ishte pergjejgjes per rastet e djegies spontane, atehere duhet te kete shume me shume. Une besoj ne praktike, shpjegimi eshte nga dheu”, perfundon ai.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons