Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Nuk jemi nga kjo galaktikë.
Imagjinonin tronditjen që do të pësonit, nëse rriteshit në një familje dhe papritur të mësoni se nuk jeni pjesëtar biologjik i saj, por i adoptuar. Të njëjtën tronditje pësuan dhe shkencëtarët kur njoftuan se sistemi ynë diellor, nuk ka lindur në galaktikën tonë, por në një formacion të çuditshëm i pagëzuar Sagittarius Elliptical Galaxy (SagDEG)!
Por si është e mundur kjo?
Duke përdorur të dhënat e shumta të mbledhura nga Two-Micron All Sky Survey (2MASS), një program gjigand, i cili studion qiellin/universin në gjithë fushën infra të kuqe të tij, nga Universiteti i Massachusetts, astronomët tashmë mund t’i përgjigjen pyetjeve që i kanë munduar ata për dekada rresht, duke vërtetuar se Galaktika “jonë”, po gëlltit një tjetër galaktikë e afërt me të, duke u mjaftuar në një aktivitet kanibalizmi galaktikash. Studimi u botua në revistën shkencore, Astrophysical Journal. Ai është i vetmi studim i deritanishëm i cili paraqet një hartë të plotë që përfshin gjithë shtrirjen e galaktikës Sagittarius dhe tregon hollësira se si copëra/pjesë të saj mbështillen dhe kalojnë përmes galaktikës. Kështu, ai tërhiqet, këputet, copëtohet dhe thithet nga galaktika.
Një studim i ri, infra i kuq i gjithë qiellit/hapësirës u krye në 2003-in. Ekipe shkencore nga universitetet e Virginia dhe Massachusetts, përdorën një super-kompjuter, për të studiuar gjysmë miliardë yje dhe të krijojnë një Hartë të Re të Universit, e cila tregon sistemin tonë diellor (cikli i verdhë) të gjendet fiks në kryqëzimin e dy galaktikave.
Pasqyrimi i galaktikës sonë në qiell, gjithmonë i ka çuditur astronomët. Nëse prejardhja jonë do të ishte nga kjo galaktikë, duhej të ishim në linjë të drejtë me Rrugën e Qumështit, si dhe me planetët të vendosur rreth Diellit tonë, por me të njëjtin kënd Dielli ynë, vihet në linjë të drejtë me galaktikën. Në vend të kësaj, siç edhe zbuloi i pari shkencëtari dhe astronomi Matthew Perkins Erwin, këndi i çuditshëm tregon se Dielli ynë, ndikohet nga një sistem tjetër. Kështu, falë të dhënave të mjaftueshme e të bindshme të Two-Micron All Sky Survey, tashmë dimë se e kemi Origjinën nga Galaktika Sagittarius Dwarf.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons