Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Baumgartner synon te thyeje rekordin e Joe Kittinger, duke u leshuar me parashute nga lartesia 36.000 metra
Ka kercyer shume here nga ndertesat me te larta ne bote, ka kaluar Kanalin Armel me nje fluturake me karbon, ka kercyer edhe nga aeroplani. Perse te mos kerceje edhe nga hapesira?

Keshtu ka menduar 41 vjeçari Felix Baumgartner, sportist ekstrem nga Austria. Dhe jo vetem ka menduar. Ai, prej pese vitesh po pergatitet per nje rast te tille. Ka kaluar tashme te gjitha testet per qendrueshmeri ne kushtet e hapesires, te parapara per astronautet.


Duhet pasur parasysh se ne lartesine nga e cila deshiron te kerceje Baumgartner, mbreterojne temperatura rreth minus 70 grade celsius. Per kete arsye ai, per aksionin e tij te çmendur do te veshe pajisjet e astronauteve.

Baumgartner me kete veprim synon te thyeje rekordin te cilin e pati vene amerikani Joe Kittinger, ne vitin 1960, duke u leshuar me parashute nga lartesia 31.000 metra. Austriaku do te leshohet nga stratosfera, gjegjesisht nga lartesia 36.000 metra, ku mendon te ngjitet me balone me helium.

Me kete rast ai do te duhej te thyente kater rekorde: rekordin per fluturimin me te larte me balone, per kercimin nga lartesia me e madhe, per tejkalimin e shpejtesise se zerit ne renie te lire dhe per kercimin qe do te zgjase me se shumti, rreth 5.30 minuta.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons