Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ndertohet harta e sistemit tone diello prej Sun 19 Feb 2012, 12:39

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Thuajse nje pamje te tille fotografoi anija hapesinore MESSENGER, e cila ndodhet ne orbite rreth Diellit ne nje distance saç eshte dhe Hermesi.
Te gjithe planetet e Diellit, shfaqen si objekte te ndritshme, ku me te afermit te dallojne per nje shkelqim me te theksuar.

Te gjithe planetet duken sikur levizin per ne nje drejtim te perbashket dhe jane (thuajse) te kufizuar ne te njejtin cikel te madh, rreth qiellit -niveli ekliptike. Hermesi, Aferdita, Toka, Marsi, Jupiteri dhe Saturni jane te gjithe te dukshem ne imazhin se siper-paraqitur horizontalisht, ndersa pozicionet e Uranit dhe te Neptunit, etiketohen edhe pse ata jane shume te dobet per t’u pare.
Plutoni, i cili e ka humbur titullin planetit, thuajse nuk dallohet fare. Hena e Tokes, eshte e dukshme ashtu siç edhe dukej “Hena” e Galileut tek Jupiteri. Imazhi i mesiperm, eshte fiks e kunderta e nje pamjeje te meparshme, e kapur nja ana e jashtme e Sistemit tone Diellore ne 1990-en nga Voyager 1.
Por anija hapesinore, MESSENGER, pasi kreu xhiron rreth orbites se Hermesit tre here, tashme ka hyre ne orbiten e planetit me te thelle te Sistemit tone Diellore


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons