Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Lajm i rralle...... prej Thu 09 Feb 2012, 11:03

Vizitor

avatar
Vizitor
Zbulohet peshku jashtetoksoreBanorët e fshatit Daluo në Kinë, zbuluan në një liqe të një shpelle, një kilometër nën sipërfaqe të tokës, një peshk me pamje jashtëtokësori.

Ekspertët nuk mundën të vërtetojnë se çfarë lloj peshku është ai i zbuluar në shpellën e fshatit Daluo, në rajonin Bama të provincës Guangxi, në jug të Kinës.

Peshku ka formën e buzëve të sqepit të zogjve buzë të kuqe dhe “mustaqe” të holla. Sytë e peshkut janë shumë afër buzëve.

Njëri nga udhëheqësit e fshatit Li Zuneng tha se popullsia lokale ka dëgjuar prej pleqve për peshkun e çuditshëm, por kjo është menduar vetëm si trillim, pasi askush prej gjeneratave të reja nuk e ka parë këtë gjallesë.

Mirëpo, në thellësi të shpellës, e njohur me emrin “Fu Jang Dong” ose “Shpella e fatit”, janë kapur disa specie të këtij peshku.

Mostrat janë dërguar për hulumtim në rajonin Bama të institutit Guansi, por askush prej ekspertëve nuk e dinte se për çfarë lloji peshku bëhet fjalë.

Uji nga ky liqen thuhet se zgjat jetën pasi në këtë rajon ka një numër të madh të njerëzve që kanë jetuar më shumë se 100 vjet.

2 Re: Lajm i rralle...... prej Thu 09 Feb 2012, 11:04

Vizitor

avatar
Vizitor
Arkeologët amerikanë të Colorado State University dhe Christopher Fisher kanë zbuluar një sit të ri arkeologjik në Amerikën Qëndrore që mendohet se ka qënë edhe një nga vendet më të civilizuara të kohës.

Bëhet fjalë për qytetin Purepecha që ndodhet në shtetin meksikan të Micoacanit. Zbulimi do publikohet i saktë gjatë konventës së përvitshme të Shoqatës Amerikane të Arkeologjisë. Purepecha ka qenë një qendër urbane që u popullua më vitin 1000 pas Krishtit dhe u boshatis në vitin 1500.

Shtëpi të vogla, tempuj madje edhe piramida tregojnë qarte se bëhet fjalë për nje qytetërim që kontrollonte pjesën më të madhe të Meksikës perëndimore.

Ky qytet ka mbajtur rreth 40 mijë persona dhe sipas shkëncëtarëve, përfaqëson një dëshmi të rrallë të organizimit të jetës sociale. Purepecha pati një rol vendimtar pas rënies përfundimtare të mbretërisë Azteke që banonte në kufijtë e saj.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons