Forumi Kuq E Zi
Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit Empty Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit prej Sun 05 Feb 2012, 21:55

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Prefekti kërkon marrjen e masave ndëshkimore për “Kurum”, si ndotësin kryesor

Elbasani prej vitesh renditet ndër qytetet më të ndotura në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik në Elbasan ka bërë një studim, nga ku ka rezultuar se shifrat e personave të prekur nga kanceri dhe sëmundjet e mushkërive janë tepër të larta. Specialistët shprehen se shkaktari kryesor i shfaqjes së këtyre sëmundjeve është smogu, ndërkohë që ish-Metalurgjiku vazhdon të mbetet ndotësi kryesor. Prej disa muajsh, qyteti i Elbasanit mbulohet nga re të zeza tymi, të cilat janë mbetje industriale të ish-Metalurgjikut, ku zhvillon aktivitetin kompania koncesionare “Kurum”. Kjo e fundit duhej të kishte instaluar impiantin e pastrimit të skrapit prej disa muajsh, por puna është zvarritur nga drejtuesit e kompanisë. Çdo mëngjes, qyteti zgjohet i mbështjellë nga një re e zezë, ndërkohë që askush nuk mban përgjegjësi. Prefekti i Elbasanit, Shefqet Deliallisi, ka kërkuar disa javë më parë marrjen e masave nga Agjencia Rajonale e Mjedisit, për ndotjen që shkakton “Kurum”. Madje, ai ka kërkuar që në rast se nuk merrem masa urgjente nga kompania e huaj, të shkohet deri në mbylljen e aktivitetit të saj.

Përveç ish-Metalurgjikut, shkaktarë të ndotjes së mjedisit në Elbasan janë mbetjet e skrapit dhe mbeturinat urbane. Kështu, depozitimi i mbetjeve të skrapit pranë ujërave të lumit Shkumbin vijon të mbetet një problem shumë serioz për qytetin. Sakaq, fusha e grumbullimit të mbeturinave urbane vazhdon që të mbetet një nga ndotësit kryesorë. Djegia e mbeturinave është shndërruar në një shqetësim të madh për banorët e qytetit dhe me gjithë kërkesat e herëpashershme nuk është marrë asnjë masë për spostimin e tyre në një landfild që të plotësojë kriteret mjedisore. Mbeturinat depozitohen në të njëjtin vend që prej 60 vitesh, ndërkaq që banorët e tri lagjeve jugore të qytetit janë të detyruar të jetojnë 24 orë nën atmosferën ndotëse të djegies së plehrave. Vetëm brenda një dite në fushën e plehrave depozitohen 100 tonë mbeturina. Skarpatet e larta të tyre arrijnë në shtratin e lumit Shkumbin, duke shkaktuar ndotje masive, ndërkaq që tymi që del nga djegia e tyre arrin të depërtojë dhe në banesa.

Ndërkaq, drejtues të bashkisë dhe të prefekturës disa herë janë shprehur se situata është alarmante, por nuk ofrojnë zgjidhje konkrete. Veç qytetit të Elbasanit, zona të ndotura në këtë qark, sipas specialisteve të mjedisit janë edhe Bradasheshi, Baleza, si dhe Përrenjasi, sidomos zona pranë ish-minierës së kromit. Prefekti kërkon marrjen e masave ndëshkimore për “Kurum”, si ndotësin kryesor

Elbasani prej vitesh renditet ndër qytetet më të ndotura në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik në Elbasan ka bërë një studim, nga ku ka rezultuar se shifrat e personave të prekur nga kanceri dhe sëmundjet e mushkërive janë tepër të larta. Specialistët shprehen se shkaktari kryesor i shfaqjes së këtyre sëmundjeve është smogu, ndërkohë që ish-Metalurgjiku vazhdon të mbetet ndotësi kryesor. Prej disa muajsh, qyteti i Elbasanit mbulohet nga re të zeza tymi, të cilat janë mbetje industriale të ish-Metalurgjikut, ku zhvillon aktivitetin kompania koncesionare “Kurum”. Kjo e fundit duhej të kishte instaluar impiantin e pastrimit të skrapit prej disa muajsh, por puna është zvarritur nga drejtuesit e kompanisë. Çdo mëngjes, qyteti zgjohet i mbështjellë nga një re e zezë, ndërkohë që askush nuk mban përgjegjësi. Prefekti i Elbasanit, Shefqet Deliallisi, ka kërkuar disa javë më parë marrjen e masave nga Agjencia Rajonale e Mjedisit, për ndotjen që shkakton “Kurum”. Madje, ai ka kërkuar që në rast se nuk merrem masa urgjente nga kompania e huaj, të shkohet deri në mbylljen e aktivitetit të saj.

Përveç ish-Metalurgjikut, shkaktarë të ndotjes së mjedisit në Elbasan janë mbetjet e skrapit dhe mbeturinat urbane. Kështu, depozitimi i mbetjeve të skrapit pranë ujërave të lumit Shkumbin vijon të mbetet një problem shumë serioz për qytetin. Sakaq, fusha e grumbullimit të mbeturinave urbane vazhdon që të mbetet një nga ndotësit kryesorë. Djegia e mbeturinave është shndërruar në një shqetësim të madh për banorët e qytetit dhe me gjithë kërkesat e herëpashershme nuk është marrë asnjë masë për spostimin e tyre në një landfild që të plotësojë kriteret mjedisore. Mbeturinat depozitohen në të njëjtin vend që prej 60 vitesh, ndërkaq që banorët e tri lagjeve jugore të qytetit janë të detyruar të jetojnë 24 orë nën atmosferën ndotëse të djegies së plehrave. Vetëm brenda një dite në fushën e plehrave depozitohen 100 tonë mbeturina. Skarpatet e larta të tyre arrijnë në shtratin e lumit Shkumbin, duke shkaktuar ndotje masive, ndërkaq që tymi që del nga djegia e tyre arrin të depërtojë dhe në banesa.

Ndërkaq, drejtues të bashkisë dhe të prefekturës disa herë janë shprehur se situata është alarmante, por nuk ofrojnë zgjidhje konkrete. Veç qytetit të Elbasanit, zona të ndotura në këtë qark, sipas specialisteve të mjedisit janë edhe Bradasheshi, Baleza, si dhe Përrenjasi, sidomos zona pranë ish-minierës së kromit.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit Empty Re: Ndotja e mjedisit ne qytetin e Elbasanit prej Thu 18 Apr 2013, 15:15

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
ehghhhhh lol e elb kshu kjom dit se veq ntiran ndodh kshu?


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons