Forumi Kuq E Zi
Ndikimi i ndryshimeve klimatike ne shendetin e njeriut. Mirese10
Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com
Ndikimi i ndryshimeve klimatike ne shendetin e njeriut. Regjis10

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

$EB@$TJ@N
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në shëndetin e njeriut ndikojnë shumë faktorë: shoqërorë, politik, ekonomik si dhe mjedisi teknologjik dhe natyror.
Shpeshtësia e paraqitjes së disa sëmundjeve të caktuara varet edhe nga klima lokale.Temperaturat ekstreme shkaktojnë vdekje të florës dhe faunës, si dhe paraqitjen e parazitëve të ndryshëm të cilët shkaktojnë sëmundje infektive.
Njerëzit janë nën ndikim direkt të ndryshimeve klimatike, pasi që me ndryshimet klimatike ndryshon edhe kualiteti i ujit, ajrit dhe i ushqimit. Tani për tani pasojat e ndryshimeve klimatike ende janë të dobëta por me kohë do të përhapen në të gjitha pjesët e botës.

“Patologjitë kanë ndryshuar dhe tashmë do të trajtojmë shumë module si ndotjen e ajtit, ujit, sigurinë ushqimore që janë komponentë kyç të shëndetit mjedisor"

Ndryshimi klimatik po ndodh dhe kjo reflektohet në fenomene të ndryshme, sikurse përmbytjet që ndodhën, apo dhe fenomene të tjera ekstreme të tilla si thatësiara, zjarret, etj.
Ndërkohë, këto fenomene ndikojnë edhe në shëndetin e njerëzve, duke bërë që të ndryshojë situata epidemiologjike, e për rrjedhim duke kërkuar përshtatshmëri të sistemeve shëndetësore në mbrojtje të shëndetit të njerëzve. Shëndeti mjedisor është i 8 ndër 10 faktorët që kërcënojnë shëndetin e njeriut. Ndërsa, për herë të parë po bëhet dhe vlerësimi i ndikimit të ndryshimeve klimatike në mjedis dhe ndikimi në shëndet.
“Patologjitë kanë ndryshuar dhe tashmë do të trajtojmë shumë module si ndotjen e ajtit, ujit, sigurinë ushqimore që janë komponentë kyç të shëndetit mjedisor. Nga ndotja e ajrit tashmë dihet që zhvillohet shumë sëmundje të sistemit kardiovaskular dhe respirator, nga ndotja e ujit kemi sëmundje të karakterit gastrointensinal, nga siguria ushimore kemi sëmundje në trajtin digjestiv”, tha specialisti i shëndetit mjedisor, Arben Luzati.
Ministria e Shëndetësisë, në bashkëpunim me Organizatën Botërore të Shëndetësisë dhe e asistuar nga Qeveria gjermane, ka ndërmarrë një projekt mbi vlerësimin e ndryshimeve klimatike dhe ndikimin e tyre në mjedis e shëndetin e popullatës. Specialistë të shëndetit publik nisën sot trajnimin mbi përllogaritjen e saktë të këtyre ndryshimeve dhe efekteve të pritshme, me qëllim dhe vlerësimin e veprimeve në raste të tilla.

Ministri i Shëndetësisë, Petrit Vasili, tha në seminarin e sotëm, se problemi lidhet kryesisht me ndryshimet e vazhdueshme klimaterike dhe mjedisore që kanë prodhuar dhe prodhojnë impakte të shumta në shëndetin e popullatës.
Ndërkaq, ndryshimet klimatike kanë treguar se po ndodhin, ndaj dhe është koha për vlerësimin e efeketeve të tyre dhe të veprimeve. “Kemi pasur momente të përballjes me përmbytje, me thatësira të mëdha, me evente nga zjarri, ndotje atmosfere, elementë të ndotjes urbane”, tha Vasili, sipas të cilit, kalkulimi i veprimit të menjëhereshëm të tyre mbi një faktor konstant që është njeriu kërkon vlerësime shkencore. Përballimi i situatës së përmbytjeve nga ana tjetër, përgatitja e një plani veprimi dhe elementë të tjerë menaxhues, bëri që situata shëndetësore të përballohej me efikasitet.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

E Sinqerta

avatar
Webmaster
Webmaster
ehhh njeriu sa tnderlikuar e ka organizmin


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons