Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Ceshte astereologjia prej Thu 19 May 2011, 14:13

Vizitor

avatar
Vizitor
Astrologjia krijon principet e saj mbi baza
shkencore dhe mund te percaktohet si nje instrument i njohjes
per te ndihmuar njeriun ne njohjen sa me te mire te cilesive te
tij. , duke u nisur nga mendimi qe, planetet e sistemit tone
diellor, nepermjet ritmeve orbitale, krijojne influenca.
Astrologjia e orientit ka lindur ne Mesopotami
rreth vitit 3000 p.k, dhe eshte trasheguar deri ne ditet tona,
nepermjet Grekeve dhe Romaneve. “DOKUMENTI”, antik me i
rendesishem qe ka arritur deri ne ditet tona, eshte Enuma Anu
Emil, e cila eshte e perbera nga 70 pllaka te shkruara rreth
vitit 900 p.k.. Aty dukeshin qarte kontaktet midis fenomeneve
qiellore te lidhura me jeten e njerezve. Ikonografia zodiakale
eshte me e re dhe vjen nga periudha e Egjiptit, te cilet kane
zbuluar qe nje grup yjesh ndikonte mbi disa nevojshmeri
njerezore, ketyre fenomeneve ju bashkangjitej nje gjeoglif, duke
zgjedhur nje lloj kafshe, ose xhesti qe simbolizonte kete
fenomen. P.sh. Ujori konkordonte me grupin e yjeve ne te cilat
ndodhej Hena e plote dhe me fillimin e permbytjeve te Nilit.
Shenjat jane zgjedhur ne kete menyre duke pershkruar kafshe (Dashi,
Demi, Gaforrja, Luani, Akrepi, Peshqit), disa pershkruan
personazhe fantastike ose njerezore (Binjaket, Virgjeresha,
Shigjetari, Bricjapi), ndersa disa te tjera prezantohen me emra
sendesh (Peshorja). Nga antikiteti deri ne shekullin e XVIII,
astrologjia eshte konsideruar si nje shkence dhe nuk ndahej ne
menyre thelbesore nga Astronomia. Shume njerez te ditur kane
qene dhe njohes shume te mire te astrologjise si p.sh Pitagora,
Talete e Newton. Sistemi astrologjik oriental eshte i bazuar, po
ashtu si dhe e paraardheseve te mirenjohur, mbi vezhgimin e
sistemeve dhe llogaritjen e statistikave, kjo organizohet rreth
Diellit dhe u jep karakteristika te vecanta planeteve.
Zhvillohet sipas nje zodiaku tropikal, shenjat e zodiakut jane
nje ndarje arbitrare e rripit zodiakal yjor, nepermjet te cilit
kalojne planetet. Jane imazhe te kohes, te cilat takohen ne
shenjen e Dashit dhe kane te gjitha nje kend prej 30 gradesh.
Jane domethene nje prezantim i kohes diellore, te stineve dhe te
ciklit jetesor te natyres.

2 Re: Ceshte astereologjia prej Fri 19 Apr 2013, 18:12

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
sa e adhuroj astrologjinn


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons