Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Planetet... prej Thu 19 May 2011, 14:12

Vizitor

avatar
Vizitor
Astrologjia eshte nje
shkence antike qe studion levizjen e trupa qiellore te sistemit
tone planetar, te projektuar ne Zodiak.

Te gjithe planetet zene ne Zodiak pozicione te percaktuara, te
rregulluara nga shpejtesite e ndryshme e orbitave te tyre, te
cilat behen gjithmone e me te ngadalda hap pas hapi qe largohen
nga Dielli.

Nje planet i vetem qendron i palevizshem, i vendosur, DIELLI. Te
tjeret:Hena, Merkuri, Venusi, Marsi, Jupiteri, Saturni, Urani,
Neptuni, Plutoni krijojne pozicione dhe lidhje me kalimin e
kohes.

Cdo planet ushtron influencen e saj mbi nje grup fenomenesh,
pervec se mbi nje sektor te percaktuar te sjelljes se njeriut.
Sipas pozicionit ne te cilen ndodhet planeti, kjo influence do
te marre karakteristika te ndryshme, te nevojshme per te
inkuadruar personalitetin e nje individi, duke dhene aresyet e
sjelljes se tij dhe duke na dhene te dhena mbi te ardhmen e tij.


Karakteri, por edhe momentet e ndryshme te evolucionit te nje
jete, jane te dhena te marra nga nderlidhja e shenjave dhe e
planeteve.
Simbolet e PlaneteveDIELLI

Tek Dielli
personalizohet esenca e njeriut e koncentrimi te personalitet te
tij.

Perfaqeson Unin aktiv dhe treguesin basilar te sjelljes se nje
individi.

Ne Greqine antike, Dielli ishte shikimi hyjnor I Zeusit, I cili
perfaqeson energjine e paster, forze dhe virilitet, ishte edhe I
identifikuar si Dionysos dhe gjithmone ka qene vene per krah
Henes, qe perfaqeson feminilitetin.

Sinteze e Unit, dielli eshte baza e karakterit e te vullnetit,
tregon potencialin e energjise qe kemi, krijmtarine, manjetizmin,
marrjen e nje pozicioni ne jete qe jep permasat e nje individi.


Virtytet diellore jane: ndershmeria, kurajo, perbuzja ndaj
rrezikut, zemermadhesia, por te cilat shume lehte mund te
kalojne ne: mashtrim, krenari, mendjemadhesi e autoritarizem.


Ne Tema Natale (tema krishtlindje), perfaqeson nje figure
mashkullore, edhe pse vlera e saj simbolike eshte e influencuar
nga pozicioni I planeteve te tjere.

Ne trupin njerezor, dielli eshte I identifikuar ne krahun e
djathte te trupit ose ne zemer. Shenje shtepiake e saj eshte
Luani, gjendet ne ezaltacion ne Dash, ne ezil ne Ujor dhe ne
renie ne Peshore.HENA

Hena ka nje imazh
femeror dhe memesor, perfaqeson Unin marres, kontaktet emotive
me boten rrethuese. Per Greket e lashte, Hena identifikohej me
Heren (gruan e Zeusit), symbol I dashurise bashkeshortore, te
memesise, te feminitetit. Ne periudhen Mediovale besohej ne
egzistecen e nje Hene te (Lilith).

Hena korrispondon me femijerine dhe ka lidhje te forta me
preherin memesor dhe nga ana e karakterit percakton mentalitetin
femijeror, mungesen e experiences, pakujdesi, kerkim mbeshtetje
dhe mbrojtjeje. Nga nje ane eshte element I pasigurise e
konservatorizmit, nga ana tjeter e surprises dhe e pa
percaktimit te reagimit, por edhe te imagjinates dhe
pershtatshmeri me ambientin.

Ne temen natale (tema krishtlindje) Hena perfaqeson gruan: ne
temen e nje gruaja perfaqeson feminilitetin e saj, per njeriun (burrin)
menyra e tij per te marre ne konsiderate gruan e lidhur me
kompleksin e Edipit. Eshte komponent I domosdoshem per
intelligjencen, e cila n.q.s eshte ne pozicion te keq mund te
krijoje nervozizem forma te tjera paqendrueshmerie nervore.
Ndjeshmeria, e rregulluar nga Hena, mund te behet e tepert, por
edhe e padurueshme.

Ne trupi njerezor, Hena identifikohet ne zonen e gjijve dhe
pjesen e majte te trupit. Bashkimi Diell- Hene ka simbolizuar
gjithmone Mashkull – Femer, domethene realitet dhe enderr, drite
dhe erresire.

Shenja e saj shtepiake eshte Gaforrja, ndodhet ne ezaltacion tek
Peshqit, ne ezil tek Bricjapi dhe ne Renie tek Akrepi.

MERKURI

Eshte planeti me afer
Diellit.

Merkuri ka pasur rendesi te madhe per fene greko-romake,
mbiquhej Hermes dhe ishte I njohur edhe nga Assiri. Hermes
personifikohet ne figuren e nje te riu shume te shkathet, te
shpejte, I zgjuar dhe shpesh I papritur ne veprimet e tij.

Ne astrologji perfaqeson kontaktin me boten e jashtme, domethene
fillimin e aktivitetit cerebral. Domethene simbolizon
inteligjencen, perceptimin intelektual te lidhur me dinakerine,
zotesine dhe llogaritjen. Jep edhe nje vision ne perspektive te
gjerave, e cila lejon sensin e humorit dhe nje ndarje nga
pasioni, qe favorizon sensin kritik, kundershtimin dhe
kapacitetin e pershtatcmerise.

Duke rregulluar degjimin dhe zerin, Merkuri kontrollon
shkembimin e ideve si dhe instrumentat teknike, te cilat
favorizojne komunikacionin (shtypin, telefonin….), ushtron
influencen ne fushen e tregtise, shkences dhe letersise.

Merkuri korrespondon me adoloshencen me padurimin e saj dhe me
gadishmerine e reflekseve mendore, domethene eshte nje komponent
I shpirtit te gezuar, rinore e kurioze.

Ne nje Tema Natale (tema krishtlindje), Merkuri perfaqeson
vellezerit, femijet, burrin e ri. Ne aspektin fizik perfaqeson
nervat, mushkerite, daullen e veshit dhe veshet. Shenjat e tij
shtepiake jane Binjaket dhe Virgjeresha: ndodhet ne ezaltacion
ne Akrep, ne ezil tel Shigjetari e tek Peshqit, ne renie tek
Demi.VENERA

Planeti I dyte I
sistemit diellor. Venus gjithmone ka simbolizuar dashurine. Ne
fene mitriaka quhej Astaroth dhe ishte e perfaqesuar nga nje dem,
symbol I vazhdueshmerise. Per Greket ishte Aferdita, per romaket
ishte Venus, perendesha e bukurise dhe e pjellorise.

Venus perfaqeson kontaktin e ndjenjave me boten e jashtme,
domethene fillimin e pershtatshmerise sociale te individit: nga
nje ane kapacitetin per te dashuruar, nxehtesine dhe
intensitetin e ndjenjave dhe te ndjeshmerise, nga ana tjeter
sensin e paraqitjes, trasformimet artistike, shijet e se bukures
e te lumturise

Nga ku zhvillohet terheqja personale, mundesia e sukseseve ne
fushen e dashurise, deshira e qetesise, lumturise e te harmonise
rreth vetes. Eshte element I Venusit deshira per te shkuar mire
me te tjeret

Ne stadin e pare te kuriozitetit ne adoleshence, Venus
perfaqeson hapin e pare drejt socializimit dhe maturimit te
Unit.

Ne Temen Natale (Tema Krishtlindje), perfaqeson edhe ndihmen e
fatit dhe mbrojtjen e shendetit. Ne trupin fizik, rregullon
metabolizmin dhe funksionet e veshkave dhe korrispondon me
ovalet. Ka si qendrim te tij kryesor Peshoren, Qebdrim baze
Demin, ezaltacion ne Dash dhe Akrep dhe renien ne Bricjap.

2 Re: Planetet... prej Fri 19 Apr 2013, 18:12

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
Shenja e saj shtepiake eshte Gaforrja, ndodhet ne ezaltacion tek
Peshqit, ne ezil tek Bricjapi dhe ne Renie tek Akrepi.


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons