Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Hapsire, zbulohen dy planete binjake te Tokes prej Sun 29 Jan 2012, 15:16

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Rrotullohen rreth nje ylli te ngjashem me Diellin por temperatura aktuale eshte shume e larte per te pritur jeten.

Sonda Keplero e Nases ka zbuluar dy planete te ngjashem me ne njejten madhesi te tokes qe rrotullohen rreth nje ylli te ngjashem me Diellin. Behet fjale per "Keplero 20f" e "Keplero 20e". Ne te kaluaren te dy planetet mund te prisnin jete, por tani jane shume afer me burimin e nxehtesise dhe temperatura e siperfaqes se tyre eshte shume e larte.

Hollesisht, sipas nje studimi te publikuar ne Nature, me pare te dy objektet qiellore rrotulloheshin me larg nga ylli i tyre, ne te ashtuquajturen “vargu i Goldilocks", ku temperatura nuk eshte as shume e ftohte as shume e ngrohte, duke lejuar pranine e ujit ne gjendje te lenget, parakusht thelbesor per jeten.

Sipas Dr. Francois Fressin, nga Harward-Smithsonian Centre for Astrophysics, qe udhehoqi kerkimin, tani qe dy planetet jane me afer me yjet e tyre kane pershpejtuar shpejtesine e tyre: K20e rrotullohet ne gjashte dite, K20f ne njezet dite, ndersa tokes i duhet nje vit.

K20f e K20e kane nje perberje te ngjashem me planetin tone, nje zemer te forte celiku, e barabarte me nje te treten e vellimit te saj, ndersa pjesa tjeter eshte nje mantel silikati (minerali me i perhapur ne Toke).

Per Fressin K20f ka zhvilluar nje atmosfhere te dendur me avuj uji. Ky zbulim perfaqeson konfirmimin e pare se, jashte sistemit diellor ekzistojne planete te se njejtes madhesi te Tokes.

Deri tani jane zbuluar rreth 500 planete ekstrasolar, por pothuajse te gjithe jane shpallur gjigande me gaz, ose si i meparshmi i serise Kepler, i madh dy here e gjysem sa Toka. (E.A/infoalbania.org)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons