Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Super -vullkani qe kercenon Europen prej Sun 29 Jan 2012, 15:11

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

A kishin te drejte Mayat me profecine e tyre per katastrofat natyrore ne vitin 2012?

Nese dielli duket qe ne mengjes, mjafton te shohim se cfare po ndodh ne Gjermani ne keto dite te para te vitit, sigurisht qe nuk eshte nje shenje e mire dhe ngjall shume shqetesime.

Jo vetem Italia duket se eshte e shqetesuar per faktin se ende ka vullkane aktive ne Europe, Etna e Vesuvio, por edhe edhe Gjermania nuk eshte me pak.

Quhet vullkani Laacher See dhe deri ne keto ditet e fundit shume pak e dinin qe ne Gjermani kishte vullkane. Ai ndodhet prane kryeqytetit te vjeter gjerman para bashkimit, Bonn, dhe shtrihet poshte nje liqeni, nga i cili ka marre edhe emrin.

E pra, ky vullkan i frikshem ka nisur te jape shenjat e para te jetes pikerisht ne fillim te 2012, dhe te mendosh se shperthimi i tij i fundit daton 12.900 vjet me pare, ku eshte llogaritur se shperthen cdo dhjete/dymbedhjete mije vjet.

Dimensione e tij jane mbreslenese, eshte disi i ngjashem me vulkanin Mount Pinatubo ne Indonezi, i njejti qe shpertheu ne vitin 1991 duke shkaktuar shperthimim me katastrofik te shekullit te njezete, duke zbritur temperaturen globale te Tokes ne 0.5 grade per nje vit te plote.

Nese vullkani gjerman vertet duhet te shpertheje, eshte e veshtire te imagjinosh pasojat, llogaritet qe shiu i hirit vullkanik mund te bjere ne te gjithe Europen.

Pluhuri vullkanik eshte shkaterrues, ka konsistence shume te dendur, i mjaftueshem per te rrezuar ndertesat dhe nese laget behet percues i energjise elektrike, duke shkaktuar ne atmosfere stuhi gjigande elektrike.

Per momentin, vihen re flluska te vogla ta gazit qe jane duke u formuar ne siperfaqen e liqenit, shenje qe vullkani po nxjerr llave.

Shperthimi i afert (persa i perket rastit) ne 2012, dhe shqetseimet e komunitetit shkencor, tani per tani bazohen vetem ne artikullin e gazetes qe leshoi alarmin, tabloidi britanik Daily Mail. (E.A/infoalbania.org)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons