Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Arusha polare notoi 687 km për të mbijetuar prej Sat 30 Apr 2011, 15:38

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në Detin Beufort në veri të Alaskës, shkencëtarët kanë zbuluar një arushë polare, e cila ka notuar 687 km pa pushuar për të mbijetuar.
Shkencëtarët mendojnë se shkaku i largimit të arushës është shkrirja e akujve në zonën ku jetonte.
Arinjtë polarë shquhen për gjuetinë e fokave tek akullnajat në tokë dhe në det.
Por, studiuesit pohojnë se rritja e nivelit të detit shkrin akullnajat dhe për këtë arsye arinjtë polarë janë të detyruar të notojnë në distanca më të gjata. Duke vepruar kështu ato rrezikojnë shëndetin dhe brezat e ardhshëm.
Bazuar tek të dhënat e specialistëve, kjo është hera e parë që një ari polar arrin të përshkojë një distance kaq të gjatë dhe për here të parë është ndjekur nga afër udhëtimi i tij.
Shkencëtarët theksuan se në qafën e arushës ishte vendosur GPS me ndihmën e të cilit kanë vëzhguar të gjitha lëvizjet e saj për dy muaj me radhë.
Zoologu George Durner shpjegoi se si arusha në fjalë arriti të notonte në ujë, temp e të cilit ndryshonte nga 2 deri në 6 gradë. “Arusha ka humbur 22 % të shtresave dhjamore brenda dy muajve”, pohoi Durner.

http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons