Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Diktatori synonte krijimin e një ushtrie super luftëtarësh

Stalini urdhëroi kryqëzimin e njeriut me majmunin

Nëse Adolf Hitleri besonte në mutacionin e gjeneve njerëzore për përftimin e pasardhësve të pastër arianë, homologu i tij, lideri sovjetik, Josef Stalin, ka urdhëruar kryqëzimin e majmunëve me njerëzit. Me këtë ai shpresonte të përftonte luftëtarë mostra, që do t’i shërbenin më së miri Ushtrisë së Kuqe. Sipas disa dokumenteve sekretë, të zbuluar në arkivat e Moskës në vitin 1920, Stalini i ka kërkuar shkencëtarit Ilya Ivanov që t’i përdorte aftësitë e tij për të krijuar super luftëtarët. Sipas një të përditshmeje ruse, mësohet se Stalini i ka thënë shkencëtarit: “Dua një qenie të re, të pamposhtur njerëzore, të pandjeshme ndaj dhimbjes, rezistente dhe indiferente ndaj cilësisë së ushqimit që konsumon”.

Projekti

Në vitin 1926, Byroja Politike në Moskë ia kaloi kërkesën Akademisë së Shkencave, së bashku me urdhrin për të ndërtuar “një makinë të gjallë lufte”. Urdhri erdhi në një kohë kur autoritetet sovjetike po përpiqeshin për të riformuar sërish Ushtrinë e Kuqe, pas dëmeve që kishte pësuar në luftëra. Shkencëtari Ilya Ivanov në vitin 1926 u dërgua në perëndim të Afrikës për të kryer eksperimentin e tij të parë të kryqëzimit të njeriut me majmunin, për të cilin do të shpenzoheshin rreth 200 mijë dollarë. Ndërkohë u ngrit dhe një qendër tjetër në vendlindjen e Stalinit, Gjeorgji, e cila do të shërbente për rritjen e majmunëve. Pikërisht në këtë vend, në Detin e Zi janë gjetur më vonë skelete shimpanzesh. Më parë, shkencëtari Ilia Ivanov ishte përpjekur që të krijonte një superkalë, duke kryqëzuar kafshët me zebrën.

Dështimi

Eksperimentet e Ivanov rezultuan në dështim të plotë. Kështu dhe ëndrra e diktatorit rus, i cili shpresonte për krijimin e qenieve me fuqi të jashtëzakonshme, por me tru shumë të pazhvilluar, të cilat, përveç se në luftë, synonte t’i përdorte dhe për ndërtimin e hekurudhave. Për shkak të dështimit, Ivanoiv u dënua me pesë vjet burg, të cilat më pas iu kthyen në pesë vjet internim në Kazakistan, ku dhe vdiq për shkak të punës së rëndë në ndërtimin e hekurudhave.

Zbulimi
Pas dështimeve të njëpasnjëshme për kryqëzimin e njeriut me majmunin, Ivanov bëri një përpjekje të fundit për të bindur një trashëgimtare kubaneze për t’i huazuar disa nga majmunët e saj për eksperimente të mëtejshme. Mirëpo kjo ra në vesh të amerikanëve dhe me botimin e lajmit nga e përditshmja “New York Times” plani ra poshtë


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons