Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 10 parashikimet 100-vjeçare prej Fri 20 Jan 2012, 23:23

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Frymëzuar nga anketa e titulluar “10 parashikimet 100-vjeçare” e bërë në vitin 1900, nga inxhinieri amerikan Elfreeth Watkins, BBC anketon lexuesit e saj rreth vizionit të tyre për botën e vitit 2112.
Disa nga “të çuditshmet, gati të pamundura” parashikime të Watkins dolën të vërteta, ja pse futurologët janë pozitiv për realizimin e parashkimeve të lexuesve.
Ja 10 parashikimet e amerikanëve:
1. Oqeanet do të jenë gjerësisht kultivuara dhe jo vetëm për peshk. Për të ushqyer 10 miliard njerëz do të na duhet të kultivojmë për veç tokës bujqësore, edhe oqeanet. Buqësia e algave do të zhvillohet tej mase, dhe do të përodoret si energji e ripërtëritshme. Gjasat që kjo të ndodh: 10/10
2. Ne të gjithë do të jemi të lidhur me kompjutera për ta bërë trurin tonë të punojë më shpejt. Kjo është diçka që pritet të ndodh për shumicën e njerëzve në vitin 2050. Në 2075 pjesa më e madhe do të perdor mekanizma të vendosur në tru për ta bërë atë të funksionojë më shpejt dhe në fund të shekulli, pothuajse të gjithë do ta bëjnë këtë. Gjasat 10/10
3. Ne do të kemi mundësinë të komunikojmë nëpërmjet trasmetimit të mendimit. Shkëmbimi i mendimit do të jetë po aq i thjesht sa formulimi i tij me fjalë. Të marrësh mendime dhe t`i çosh ato në një tru tjetër do të jetë po aq e thjeshtë sa t`i hedhësh ato në rrjet. Gjasa 10/10
4. Ne do të përdorim të gjithë energjinë bërthamore. Kjo me shumë gjasa do të ndodh rreth vitit 2045-2050 dhe me siguri do të ketë ndodhur në vitin 2100. Parashikohet gjërësisht se do të arrihet që tekonologjitë t`i përshtaten të jgitha energjisë bërthamore. Mbase mund të pësojë një rritje edhe energjia diellore. Por ajo çka është e sigurt , është se energjia e erës nuk dotë etë më në qarkullim. Gjasa 10/10
5. Do të jenë krijuar njerëz tmerrësisht inteligjent dhe të pavdekshëm në 2112. Kjo falë ADN dhe inxhienerisë robotike. Kjo ka të ngjarë të bëhët e mundur nëpërmjet përdorimit të mekanizmave në tru,pra lidhjeve elektronike, që do të zgjasin jetëgjatësinë. Dhe kjo nuk është çudi sepse padeksia e teknolgjisë është një gjë e provuar. Gjasa 9/10
6. Një monedhe e vetme në të gjithë botën. Kjo është shumë e besueshme. Ne tashmë shohim monedhën elektronike që po përdoret kudo dhe kjo pririje do të vazhdojë. Ajo çka është e mundshmëm është fakt se nga mesi i shekullit do të ketë shumë pak monedha rajonale, dhe në fund të shekullit parashikohet që ato të dalin nga qarkullimi për t`ia lënë vendin vetëm njerës. Monedhës botërore. Gjasat 8/10
7. Antarktida do të hapet për biznes. Kjo zonë e globit ia vlen të mbahet thjesht si hapësirë natyrore e botës së egër, por ajo çka parashikohet është se presionet në rritje për zvogëlimin e burimeve, mund t`i shndërrojnë dia territore të gjera të Andarktidës , në hapçsira komerciale. Kjo mbase mund të arrihet pa dëmtuar natyrën nëse do të kemi teknologji shumë të zhvilluar, por ajo çka është e pritshme është që burimet e Antarktidës do të jenë gjërësisht të frytëzuara. Gjasa 8/10
8. Kalifornia do të ndahet nga SHBA. Ekzistojnë tashmë shume kushte që parashikojnë ndarjen politiko-ekonomike të kalifornisë nga SHBA. Dhe mbase mund të ndodh edhe para përfundimit të shekullit. Presionet janë shtuar për shkak të difenrencave në ekonomi, dhe kalifornianët refuzojnë çdo ditë e më shumë të paguajnë për të tjerët, në shërbim të mbarvajtejs së SHBA.
9. 80% e martesave do të jenë martesa gay. Kjo duket një gjë e pashmangshme sepse tashme në shumë vende perrendimore po legjitimohen martesat gay. Rritja e jetëgjatësisë është gjithashtu element kyç, pasi nëse njerëzit do të martohen rreth moshës 20 vjeç, dhe nëse ato do të jetojnë më shumë se 100, martesa e tyre do të jetë thuajse e pamundur të zgjasë. Njerëzit do të kërkojnë gjithmonë e më shumë të martohen me njerëz që nuk do t`i çojnë drejt falimentimit.
10. Ne do të jemi në gjendje të kontrollojmë motin. Ka që tani disa teknologji që kontrollojnë tornadot, apo që mund të shkaktojnë shi. Por bazuar në ndyshimet klimatike, shumë njohuri po zhvillohen në fushën e kontrollit të motit. Ne mbase mund të kemi teknologji për të kontrolluar motin kur të na duhet.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons