Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pinguini “bjond” prej Sun 15 Jan 2012, 09:01

Vizitor

avatar
Vizitor

Kur thuhet “pinguin” të gjithë imagjinojmë zogun me qime të bardha në pjesën e barkut dhe me ngjyrë të zezë në kurriz, ngjyrat që përvec ecjes, janë një tjetër karakteristikë e tyre.

Por vizitorët e Antarktidës zbuluan pinguinin “bjond”. Imazhet vijnë nga ishujt Shetland në Polin e Jugut. Biologët sqarojnë se nuk bëhet fjalë për një lloj të ri pinguinësh, por për një vecori gjenetike vetëm tek “bjondi”.

Pinguini “vuan” nga leucismi që redukton prodhimin e pigmenteve të ngjyrës.

Por përvec kureshtjes së njeriut dhe xhiros së fotove në internet, ngjyra e këtij pinguini nuk ka kurrëfarë avantazhi tjetër, përkundrazi thonë biologët, kjo ngjyrë e bën atë më të dukshëm në ujërat e oqeaneve, si për agresorët ashtu dhe për viktimat.

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons