Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Kuriozitete te ndryshme nga BOTA! prej Sat 14 Jan 2012, 08:38

Vizitor

avatar
Vizitor
Në 1750 në botë jetonin rreth 800 milionë njerëz, në 1850 nje miliardë më tepër dhe në një 1950 edhe një tjetër miliard më tepër. Mastaj u deshën vetëm 50 vjet për tu dyfishuar dmth. 6 miliardë.

Gjysma e popullsisë së botës fiton vetëm rreth 5% të pasurisë në botë.

Megjithëse në botë ka më shumë se 600 milionë telefona, gjysma e botës ende nuk ka bërë asnjë telefonatë.

Në Ditën e Nënave në SHBA bëhen më tepër telefonata personale se në çdo ditë tjetër në çdo shtet tjetër.

1 në 10 persona në botë jetojnë në ishull.

Në 1870 në Londër jetonin më shumë Irlandezë sesa në Dublin.

Mundësia për të të rënë rrufeja është 1 në 600,000

Rreth 27% e ushqimit në vendet e zhvilluara përfundon në koshat e plerave.

Gjysma e popullisë së botës është nën moshën 25 vjeç.

Në Perëndim njerëzit ndërrojnë shtepi mesatarisht 1 herë në 7 vjet.

Sherbimi Postar i SHBA dërgon rreth 43% të postës botërore, ndjekësi më i afërt është Japonima me 6 %.

Në vendet e zhvilluara % e te rritureve qe martohen ra nga 72% ne 1970 në 60 % ne 1996. Mundësia për divorcim në martesën e parë u rrit nga 50% në 67%. Mundësia për divorcim në martesën e dytë është rreth 10 % me e lartë se në martesën e parë.
Mesatarisht në botë shkohet në shkollë 200 ditë, në SHBA 180 ditë, në Suedi 170 ditë, në Japoni 243 ditë.
Që nga viti 1972 janë prodhuar rreth 64 milionë tonë kanoçe alumin(rreth 3 trilion kanoçe). Nëse këto do të vendoseshin njëra pas tjetrës, mund të arrinin deri në hënë rreth 1000 herë. Kanoçet e alumint përbëjnë 1% të materialeve mbeturina.
Më shumë se 1 miliard tranzistorë prodhohen....çdo sekondë.
Në Australi ka më shumë se 150 milionë dele dhe një popullsi prej rreth 17 milionësh.
Në Zelandën e Re ka 4 milionë njerëz dhe 70 milionë dele.
Në krahun e një majmuni ka rreth 25 milionë qime.
DNA ka një madhësi prej 1 të mijtat e milimetrit, përbehet prej rreth 200 miliard atomesh dhe përmban 1 milion faqe njohuri.

Një njeri harxhon mesatarisht 3 vjetë të jetës ne banjo.

Peshqit e harrojnë çdo gjë që ndodhen vetëm pas 10 min.
Një njeri i rritur merr frymë afërsisht 25 000 herë në ditë
Kompjuterat modern janë ndërtuar duke u bazuar në sistemin nervor, por edhe kompjuteri modern nuk i afrohet as nivelit të nje zvarritësi.
Mjalti mund të qëndrojë pa u prishur 3000 vjet dhe për këtë arsye dylli i mjaltit përdoret për procesin e mumjazimit.
Njeriu më i gjatë është 2.75 cm
Milingonat e ndjejnë tërmetin që më parë dhe dalin menjëherë nga foletë.
Në fytyrën e një maceje ndodhen 146 muskuj.
Peshkaqenët nuk sëmuren.
Breshka mund të ecë me 10 km në orë.

Nëse do të mund të përdornim 13% të trurit, do të mund të shfaqeshim nga një vend në një tjetër.
Strucat i kanë sytë më të mëdhenj se truri.
Hyrja e folesë së milingonës drejtohet përherë nga Veriu

2 Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA! prej Sat 14 Jan 2012, 08:39

Vizitor

avatar
Vizitor
1- Shkencëtarët zbuluan se flokëkuqet kanë vetëm rreth 90 000 flokë, zeshkanet 100 000, ndërsa bjondinet 150 000 fije floku. Por vetëm 20 përqind e bjondinave e mbajnë këtë shifër të flokëve.

2- Fëmijët me sy të zi reagojnë 15 herë më shpejtë se ata me sy ngjyrë qelë.Ata janë më të mirë në sportet ku kërkohet reakcion i shpejtë p.sh. futboll. Ndërsa fëmijët sykaltër janë më të mirë në sportet ku nuk mvaret nga reakcioni i shpejtë, p.sh. Golf.

3- Eshtrat e njeriut janë katër herë më të qëndrueshme se celiku.

4- Sa herë ka rrahur zemra jonë kur jemi në moshën 79 veçare? Shkencëtarët e kanë zgjidhur këtë pyetje. Reth 2,5 miliardë herë.

5- Mushkëria jonë (e shpalosur) do ta mbulonte një fushë tenisi, d.m.th. 100 m².

6- Enët e gjakut të njeriut (të kapura njëra pas tjetrës) janë 2,5 herë më të gjata se ekuatori.

7- Çdo foshnje pas lindjes ka saktë 350 eshtra, gjersa njeriu i moshuar ka 144 më pak. Ekspertët kanë zbuluar se shumë eshtra gjatë fazës së zhvillimit të njeriut shkrihen ndërveti dhe kështu forcojnë skeletin e njeriut.

8- Foshnjet e lindura në muajin Maj peshojnë më rëndë se tjerët. Arsyeja ende nuk dihet.

9- Një nga 2000 fëmijë lind me një dhëmb në gojë.

10- Në fund të jetës së tij trupi ka prodhuar 950 kilometër flokë, ndërsa sytë janë mbyllur rreth 415 milionë herë. Edhe në moshë të vjetër asnjë asht i njeriut nuk është më i vjetër se 20 vjet-sepse eshtrat përtrihen rregullisht.

11- 69 Fëmijë të një nëne
Feodor Vasilijev nga Shuya (Rusi), nga gjithsejt 27 lindje gjatë viteve 1725-1765 lindi 16 binjake, 7 trenjake, dhe 4 katërnjake. Vetëm dy fëmijë prej tyre vdiqën si foshnjë.

12- Operacioni më i gjatë
Një operacion i cili u zhvillua në vitin 1951 në Chicago, Illinois (USA), gjatë të cilit pacientes Gertrude Levandowski iu mënjanua një cistë nga njëra vezore e saj, zgjati prej 4-8 Shkurt d.m.th. 96 orë. Gjatë operacionit pesha e pacientes zbriti nga 280 në 140 kg.

3 Re: Kuriozitete te ndryshme nga BOTA! prej Sat 14 Jan 2012, 08:39

Vizitor

avatar
Vizitor
Shteti me popullsine me te re ne bote eshte Uganda ne Afrike, ku 50% e banoreve ka moshen nen 15-vjec.

Vendet me popullsie me te plakur ne bote jane Italia dhe Greqia ku 48% e popullsise se tyre eshte mbi moshen 60-vjec.


Vendi ku ka me shume gra eshte Letonia, ku ne 83 mehskuj ka 100 gra

Vendi qe ka me shume meshkuj eshte katari, ku ne 100 gra ka 189 meshkuj

Shteti me dendesi me te madhe te popullsise eshte Singapori, me 5380 banore per km katrore.

Shteti me dendesi me te vogel eshte Mongolia, me 1.6 banore per km katrore.

Mongolia eshte vendi ku numri i kuajve ( 2.9 milion ) eshte me i madh se numri i banoreve te saj humane ( 2.3 milion )

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons