Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Te lexojme filet log nen linux ... prej Fri 06 Jan 2012, 11:33

Vizitor

avatar
Vizitor
Kodi:
Nje server linux ne pergjithesi ka ne eksekuton shume procese dhe filet e log-ut rriten ne menyre te vazhdueshme. Kur diçka nuk shkon ashtu si duhet, apo thjeshte duam te shikojme cafre ka ndodhur ne sisitemin tone, oret e fundit, atehere duhet te analizojme keto faile.
Here te tjera kemi nevoje te shikojme live cfare ndodh, per te nanlizuar funksionim e nje programi per te kontrolluar per gabime.
Linux na jep dy komanda per kete tail dhe less.

Komanda tail -f na tregon 10 rreshtat e fundit, dhe live na tregon rreshtat e fundit qe shohen ne log (monitorim live i eventeve)


$ tail -f /var/log/messages

per mesazhet, ose
$ tail -f /var/log/syslog

per log-un e plote.
Ne rastin tone po lexojme log-et kryesore te sistemit, e njeta gje, per tere failet e log, qe ne pergjithesi nen linux ndodhen ne direktorine /var/log/

Per te lexuar tere failin e log-un mund te perdorim komanden less, duke nisur leximin nga fillimi, deri ne fund
$ less /var/log/messages

Faili mund te jete shume e shume i gjate, per te arritur direkt ne fun, shtypni Shift+F dhe vazhdon te tregoje reshhtat e rinj qe shtohen

Mund te eksekutojme less, qe te sillet qe ne fillim si tail
$ less +F /var/log/messages

qe te dalim nga vezhgimi, perdorim Ctrl+c , me b mund te ktheheni ne menyren e meparshme.

Nen komanden less mund te kerkoni nje fjale duke shkruar:
/fjala

perdorim
q

per te dale nga less

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons