Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Pentagoni, ka investuar 11 milionë dollarë në zhvillimin e pilulës, e cila do të eliminonte ndjenjën e frikës të ndërlidhur me kujtimet traumatike nga fushëbetejat.

Hulumtimi është pjesë e përpjekjeve të Pentagonit që ta shërojë ushtrinë nga çrregullimi posttraumatik i stresit. Të hollat për hulumtim do t’u jepen qendrave të cilat qysh përpara kanë punuar për ushtrinë amerikane, Universitetit “Emory”, Universitetit në Kaliforninë Jugore dhe qendrës medicinave presbiteriane të New Yorkut. Shkencëtarët e tyre po ashtu do të hulumtojnë edhe prirjen gjenetike për t’u sëmurë nga çrregullimi posttraumatik i stresit.

Testet do të përfshijnë testimin e efektit që ka antibiotiku D-cikloserin në largimin e frikës dhe kujtimeve stresuese.

Përveç kësaj, zbutja e efekteve të sindromës posttraumatike do të bëhet edhe përmes ekspozimit të ushtarëve në realitetin virtual, gjegjësisht në 3D ambiente të simuluara kompjuterikisht, ku ata do të kalonin nëpër situata dhe skena të ngjashme traumatizuese nëpër të cilat janë gjendur më herët në jetën e tyre. Kjo do të duhej të zvogëlojë ndjeshmërinë e tyre ndaj situatave të tilla në të ardhmen, sikurse edhe frikën nga to.

Gjysma e të testuarve para trajtimit me realitetin virtual do të marrin antibiotikun e sipërpërmendur, ndërsa pjesa tjetër testimin do ta fillojë pa të. Rezultati i pritur nënkupton proces të përshpejtuar të largimit apo eliminimit të frikës tek ata që para situatës traumatizuese kanë konsumuar D-cikloserin.

Nëse testet tregohen të suksesshme, ushtria amerikane do të ketë pilulën e cila ushtarëve të traumatizuar do t’u mundësojë që pa hezitimi të futen në situata nga të cilat përndryshe kanë ikur pa kontroll për shkak të stresit të mëhershëm që është ndërlidhur me to.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons