Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Pema e Vitit te Ri prej Sat 24 Dec 2011, 18:40

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ekzistojne peme te cdo lloji, me dimensione dhe materiale te ndryshme, mund te zbukurohen ashti sic deshironi, duke i dhene liri te plote fantazise, globe me ngjyra, kembana, engjej, babagjysh, shirita, fjongo, drita, lule dhe lista eshte shume e gjate, pasi cdo gje qe deshironi mund te behet zbukurim per pemen tuaj.

Origjina e pemes se Vitit te Ri vjen nga Egjipti i vjeter. Ne fakt per egjiptianet kishte nje vlere per te dekoruar piramidat e vogla prej druri, per me teper ato e konsideronin bredhin simbol te lindjes, sepse sipas traditave te tyre, nen rrenjet e tij kishte lindut Perendia Biblos. Ne Greqine antike, bredhi ishte pema e shenjte e perendeshes Artemide, ndersa ne Azin Verioire bredhi konsiderohej si nje peme kozmike, e mbjellur ne qender te universit dhe simbol i evolucionit. Ne Europe popujt e lashte festonin solstikun dimeror duke mbjellur perpara shtepive te tyre bredha.

Martin Luther futi bredhin e zbukuar me qerinj te ndezur te cilet simbolizonin driten e krishtit ndaj njerzimit. Deri ne shekullin e XIX pema e Vitit te Ri mbeti nje tradite tipike e Jugut te Europes, dhe ne vecanti ne qytet ne jug te lumit Reno. Per katoliket, ne fakt pema e Vitit te Ri ishte nje tradite pagane dhe protestuese. Ne Veriun e Europes u perhap kjo tradite duke filluar nga kongresi i Vienes kur nje princeshe austriake deshironte te adaptonte ne pallatin e saj bredhin me dekoracionet.


Ka disa legjenda te cilat flasin per pemen e Vitit te Ri

Ne mesjete, nje murg anlgez, San Bonifiacio organizoi ne meshat kristiane ne France dhe ne Gjermani. Gjate udhetimeve te tij ne Gjermani pa disa pagan nen nje peme te cilet po sakrifikonin nje femije, per hir te perendise Thor(perendi e Vikingeve), i shenjti per te ndaluar kete sakrific, i dha nje grushte te forte pemes e cila u rrezua ne toke dhe ne vend te saj mbolli nje bredh. Murgu i shpjegoi grupit pagan se bredhi ishte simbol i jetes se Krishtit.

Nje legjende tjeter tregon per nje druvare i varfer i cili nje mbremje para Krishtlindjeve takoi nje femije te uritur. Druvari i varfer i dha femijes ate pak buke qe i kishte mbetur dhe e strehoi gjate nates. Ne mengjesin e Krishtlindjeve, kur druvari u zgjua, femija qe ne te vertet ishte krishti, nuk ishte me, por perpara deres gjendej nje bredh i madhe dhe i ndricuar. Ikub


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons