Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Zbulohet shpella gjigante në Vietnam prej Sat 30 Apr 2011, 15:28

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në thellësi të një xhungle në Vietnam është zbuluar shpella më e madhe në botë, e quajtur Hang Son Dung, apo “shpella e lumit malor”.
Dimensionet e kësaj shpelle janë aq të mëdha sa në të lirisht do të mund të ndërtohej një bllok soliterësh të New Yorkut. Speleologët, incizimet spektakolare të të cilëve i ka publikuar revista National Geographik.
Kjo shpellë gjndet afër kufirit të Vietnamit me laosin, kurse korridori kryesor i saj është i gjatë mbi 5 kilometra, lartësia rreth 250 metra dhe gjerësia 150 metra.
Në hulumtimin e shpellës gjigante në Vietnam speleologët kanë shfrytëzuar teknologjinë e laserëve dhe kanë depërtuar katër kilometra e gjysmë thellë, por nuk kanë mundur të shkojnë tutje për shkak të rritjes së një uji nëntokësor që kalon nëpër shpellë.
Shpellën e ka hulumtuar ekipi i Adam Spillane, anëtarit të ekspeditës së Shoqatës britanike për hulumtimin e shpellave.
“Do të kthehemi në mot dhe do të vijojmë hulumtimin”, ka deklaruar ai.
Hyrjen në këtë shpellë e ka zbuluar Ho Hang, një banor lokal, në vitin 1991. Mirëpo popullata e fshatit të afërt nuk ka pasur guxim të hyjë në të për shkak të zhymës së madhe të lumit nëntokësor. Shpella u bë e njohur për botën në vitin 2009, kur një grup shkencëtarësh britanikë hyri për herë të parë në thellësi të saj. Mirëpo, matjen e dimensioneve të saj e bëri ekipi i Adam Spillanes.
Ky ekip zbriti në shpellën gjigante në prill të vitit 2010. ata kanë konstatuar se nëpër brendinë e shpellës, që ka stalagmite gjigante prej 70 metrave, kalon një lum shumë i madh nëntokësor.
Sipas Federatës ndërkombëtare të speleologëve, me seli në Francë, shpella e Vietnamit është vërtetë me përmasa gjigante.

http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons