Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Çfarë janë këto shirita në Mars? prej Mon 12 Dec 2011, 15:57

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Roboti Opportunity, i cili aktualisht ndodhet në sipërfaqen e -“Planetit të Kuq”- marsit, teksa po studionte sipërfaqen e tij, bëri një krye-zbulim. Opportunity gati u “pengua” nga skicimet të cilat i shihni në fotografin në sfond (majtas), të cilat ngjajnë me (në lashtësi, rrugët ndaheshin nga plitharë -tulla balte të pjekura në furre-, me qëllimin orientin e rrugëtarëve) vizimet e rrugëve të qyteteve tona!
Por, konkluzionet e para të dala nga NASA, bëjnë fjalë për ekzistencën e allçisë. Nëse diçka e tillë vërtetohet, do të përbëjë faktin më serioz deri më sot, lidhur ekzistencën e ujit në mars, pra aty ka ekzistuar ujë në të shkuarën.
Roboti Opportunity, është i pajisur me aparatura nga më bashkëkohoret të cilat mund të analizojnë çdo material të zbulim, duke tentuar të kryej analizat e para mbi përbërësit kryesor të këtij zbulimi kaq misterioz. Analizat e para, treguan se ‘plitharët’ e zbuluar, janë të përbërë nga Kalciumi dhe Sulfuri, të cilët janë përbërësit kryesor të gipsit. Por, që të formohet gipsi, është e nevojshme prezenca e ujit!
Edhe pse do duhen të kryen edhe shumë analiza të tjera më specifike, shkencëtarët janë shumë të entuziazmuar me zbulimin e shkëlqyer të Oppurtunity: “Kemi të bëjmë me një zbulim fantastik. Dhe pse në të shkuarën kemi zbuluar përsëri materiale të cilat kishin në përbërjen e tyre, kalcium dhe përbërës të tjerë, të cilat kishin formuar forma të ndryshme, por këto forma, fare lehtë mund të ishin krijuar nga rrymat erërave, edhe pse nuk mund të studioheshin më në hollësi. Por, në rastin konkret, kemi të bëjmë me formë, mini-objekte, të cilat janë krijuar aty ku u gjendën dhe unë personalisht mendojë se kemi të bëjmë me një fakt të pa thyeshëm të ekzistencës së ujit në mars”, deklaroi njeri prej krerëve kryesor të misioni të Opportunity, Steve Skouris.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Çfarë janë këto shirita në Mars? prej Mon 12 Dec 2011, 17:45

Altin


Antar Special
Antar Special
kto i ka skalit gjyshi jon

3 Re: Çfarë janë këto shirita në Mars? prej Fri 01 Mar 2013, 13:16

E Sinqerta


Webmaster
Webmaster
po ri po edhe ti e ke gjet interesante shiritat


________________________
Papersosmeria Eshte Bukuri,
Marrezia esht Gjeniliatet Dhe me mir eshte te Te jesh absolutish qesharak sesa absolutish i merzitshem
^Marylin Monroe^

Sponsored content


Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons