Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen prej Sun 11 Dec 2011, 18:06

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Shimpanzetë mund të jenë në gjendje të mësojnë gjuhët e njeriut, bëri të ditur një studim i cili rrezikon të përgënjeshtrojë dekada pune për njohjen më të mirë të specieve.
Primatët, në të cilin përfshihen majmunët më të evoluar si shimpanzeja apo orangutangu, janë kafshët më inteligjente në planet. Midis gjitarëve, vetëm njeriu dhe primatët arrijnë përshembull të dallojnë veten e tyre në pasqyrë. Kafshët e tjera reagojnë ndaj imazhit të tyre sikur të kishin përballë dikë tjetër.
Kështu, deri më sot besohej se ata që reklamohen si “paraardhësit” tanë ndryshonin prej nesh pasi nuk kishin mundësinë të artikulonin dhe të flisnin nëpërmjet fjalive të ndërlikuara.
Diçka e tillë mund të jetë e pavërtetë dhe jo vetëm kaq, por primatët mund të jenë në gjendje të kuptojnë me praktikë edhe atë që dy qënie njerëzore janë duke biseduar midis tyre, pavarësisht gjuhës. Kështu, ata mund të arrijnë të kuptojnë edhe shqipen, nëse qëndrojnë shumë kohë duke e dëgjuar.
Një grup shkencëtarësh kanë parë se shimpanzetë e trajnuara që në moshë të vogël, arrijnë të zhvillojnë këtë aftësi perceptimi dhe të kuptimit të species sonë.
Nëse diçka e tillë verifikohet, atëherë diferencën midis njeriut dhe primatëve nuk e bën inteligjenca jonë e shtuar, por thjesht praktika e komunikimit, diçka që shimpanzetë nuk kanë nevojë ta zhvillojnë ashtu si ne.
Kodi gjenetik i njeriut dhe i majmunëve është i njëjtë në 99% të tij.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

2 Re: Shimpanzetë mund të kuptojnë shqipen prej Sun 11 Dec 2011, 18:06

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
kemi gjuh universale ne hahhahaha


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons