Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor
Në vitin 2006, një fshatar i Missourit, gjeti një meteorit të varrosur në një kodër, por zbulimi është publik për botën vetëm sot. Gjeokimiku Randy Korotev i “Washington University di St. Louis” dhe kolegët e tij kanë identifikuar shkëmbin hapësinor, si një tip të rralë meteoriti, me vlerën e rreth 3.4 milionë dollarëve.

Kërkuesit mendojnë se ky meteorit ishte pjesë e një asteroidi, që rrotullohet rreth diellit, po ashtu si asteroidët midis Marsit dhe Mërkurit. Në një farë pike, ky fragment ka rreshkitur drejt Tokës dhe ka mbërritur në sipërfaqen e saj, falë forcës së gravitetit.

Nuk dihet se kur meteoriti goditi Tokën, por është zbuluar pikërisht në 2006-n, kur një fshatar, që ka dashur të mbetet anonim, gjeti një shkëmb tepër të rëndë në kodrën e Junction Concezione.

Nga jashtë dukej një gur krejt normal, por më vonë rezultoi i përbërë nga kristalë të gjelbër të një minerali të përafërt me hekur-nikelin. Studiuesi Korotev ka dërguar për verifikim meteoritin në laboratorin “John Wasson”, që zotëronte instrumente speciale për të analizuar matricën metalike, mbi të cilin janë fiksuar kristalet.

Wasson ka dalë në përfundimin se shkëmbi është unik, ndryshe nga çdo tjetër i gjetur më parë dhe qe kishte vlerën e më shyumë se 3 milionë eurove. (Universe Today)


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons