Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Rruga e sketerres prej Sun 13 Nov 2011, 18:18

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

E shtrire përgjatë një vendkalim te shkatërruar më shumë se 100 m e lartë dhe 30 milje e gjate, një grup alpinistësh e pershkojne me kujdes rrugën e tyre në të gjithë gjatesine,atë që është quajtur rruga e më të rrezikshme në botë.

Adrenalina te ngrihet ne maksimum,kur hedh veshtrimin ne rrugen e ndertuar mbi honet në jug të Spanjës,qe para 110-vjetesh,e quajtur El Caminito Del Rey.Ne kete mrekulli por edhe nje sketerre do te filloi rinovimi vitin e ardhshëm.

Shume alpiniste duke pare filmin ne yuotube per kete rruge te mahniteshme,por shume e frikeshme,kane ndermare kalimin ne te me pajisjet minimale te sigurise,ku dhe nje nga keta amatore ka bere dhe filmimin e gjatesise se rruges neper hone.

Gjurmët e rruges, e njohur edhe si Rruga e Mbretit,janë ndërtuar fillimisht në vitin 1905 për punëtorët,që udhëtonin për tek dy hidrocentralet, por u mbyll në vitin 2000, pas aksidentit me vdekje te dy personave.

Ajo rrugë gjarpëron përgjatë skajeve te shkëmbit të lartë deri në El Gorge Chorro, tridhjetë milje nga Malaga.

Pjesa më e madhe vendkalimeve eshte një metër e gjerë nuk ka mbajtese anesore dhe ne disa seksione ajo ka rënë plotësisht poshtë.

sigurie - por ende shumë nuk preferojnë të përdorin ndonjë pajisje sigurie në të gjitha seksionet e saj

Eshte miratuar një projekt 8.3 milion euro për ta bërë rrugën të sigurt përsëri,qe të tërheqë më shumë turistë në këtë zonë.Ajo do te ndjek gjurmet e rruges ekzistuese,pa bere asnje devijim,duke kaluar mbi honet 100 m te larte me barrierat mbrojtëse, ndriçim dhe një qendër vizitorësh ..


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons