Forumi Kuq E Zi

Pershendetje vizitor i nderuar.
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te Identifikohu qe te merrni pjese ne diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

-Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...
Duke u Regjistruar ju do te perfitoni te drejta te lexoni edhe te shprehni mendimin tuaj.

Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen që fute ne dispozicion për të vizituar saitin tonë.
Per cdo gje na kontaktoni ne Forumikuqezi@live.com

Ju Mirpresim te gjithve ne forumin ton, ku do te gjeni argetim, humor, filma, lajme nga me te fundit, informacione nga me te ndryshmet, libra, programe per kompjuterin dhe shum e shum gjera te tjera. Per me shum ju ftojm te gjithve te REGJISTROHENI.....


You are not connected. Please login or register

Posto temë të re  Përgjigju temës

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Shko poshtë  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1 Jeta rrjedh nga vullkani..!? prej Sun 13 Nov 2011, 17:45

$EB@$TJ@N

avatar
->Fond@tor<- WebM@ster
->Fond@tor

Ndonëse është njëri ndër vendet më së paku të banuara në botë, Grënlanda, mund të paraqesë djepin e njerëzimit, thonë shkencëtarët.

Një ekip shkencëtarësh ka studiuar baltën e vullkanit, për të cilën besohet të jetë rezultat i erupsionit që ka ndodhur para 3,8 miliardë vjetësh.

Erupsioni i vullkanit në këtë mënyrë ka nxjerrë disa elemente në sipërfaqe të Tokës, ndërsa shkencëtarët vlerësojnë se këto elemente janë përgjegjëse për krijimin e biomolekulës-themeli i jetës. Hulumtimi i mëhershëm ka treguar se jeta është krijuar brenda gejzerit, vullkaneve nënujore, të cilat kanë hedhur hidrogjen, metan dhe gazra të tjera, të cilat e kanë bërë Tokën më të përshtatshme për jetë.

Megjithatë, disa studime tregojnë se një mjedis i tillë nuk ka qenë i favorshëm për zhvillimin e jetës. Ekipi i shkencëtarëve nga Franca ka mbikëqyrur rezervat minerale në njërin nga shkëmbinjtë më të vjetër në botë dhe ka gjetur mineralin serpentinit, i cili paraqet faktorin kryesor për zhvillimin e jetës. ‘

Kushtet në Grënlandë janë ideale për evolucionin e mëtejmë të proteinë molekulës në organizmat njëqelizore, tregojnë rezultat e publikuara në buletinin e Akademisë së Shkencave Nacionale Franceze.

Këta organizma paraqesin format më të thjeshta të jetës, të cilat gjatë miliona viteve kanë evoluar në organizma shumëqelizor dhe më vonë në zogj, sisorë dhe njerëz.


________________________
Jeta vazhdon, e ardhmja te pret, mos e kthej koken mbrapa, se e shkuara te vret.
Kam Lindur Per Te Vdekur , Por Nuk Do Vdes Pa Lene Gjurme...
http://kuqezi.albanianforum.net/

Shiko temën e mëparshme Shiko temën pasuese Mbrapsht në krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Posto temë të re  Përgjigju temës

Drejtat e ktij Forumit:
Ju mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi

Social Media Buttons